Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin İniş Çıkışları Devam Ediyor, TÜFE Açıklaması Sonrası 26 Bin Dolar

ABD Merkez Bankası, bir yıldan uzun süredir devam eden faiz artırımı kararını askıya alacak gibi görünüyor. Bir analist, CoinDesk’le görüşmesi sırasında durgunluk endişelerini paylaşıyor.

14 Haziran 2023 09:37

Güncellenme: 14 Haziran 2023 09:41

Bitcoin (BTC), bir süreliğine de olsa salı günü açıklanan tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile azalan enflasyonun tadını çıkardı.


Piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi, son 24 saat içerisinde yüzde 0,59 düşüşle 25,894 dolardan işlem görüyor. ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu’nun beklenen yüzde 4,1 oranının aksine TÜFE’nin yüzde 4 arttığını söylemesi ile 26 bin dolara çıkmıştı.


Böylece yatırımcıların kripto borsaları Binance ve Coinbase’e açılan Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) davasını bir kenara bıraktıkları ve açıklanan TÜFE ile önümüzdeki günlerde açıklanacak olan Merkez Bankası faiz oranı kararını bekledikleri görülüyor.


Fed’in bir yıldır sürdürdüğü faiz artırımı kararını durdurması muhtemel görünüyor. Yalnızca bir yıl önce TÜFE yüzde 8,6 oranında arttığı sırada faiz oranının 75 baz puan (bps) artırılması, risk varlıklarını oldukça etkilemişti.


Dijital servet platformu Yield App’in CEO’su Tim Frost, CoinDesk’e yazdığı e-postada şunları söylüyor: “Açıklamalar ABD ekonomisi ve Bitcoin için oldukça iyi bir haber, kripto endüstrisinin yarının faiz oranı kararından ve ABD’nin ufuktaki durgunluğundan yararlanması muhtemel.”


SEC davalarının piyasalara “kesinlik” sağlayacağını söyleyen Frost, davaların mahkemeleri ve düzenleyicileri kriptoların menkul kıymet mi emtia mı ya da başka bir şey mi olduklarına karar vermeleri için zorlayabileceğini ekliyor.


 Piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto olan ether, BTC’nin liderliğini takip ediyor ve geri düşmeden hemen önce yükseliyor. ETH kısa bir süre önce yaklaşık 1,735 dolardan işlem görüyordu. Binance veya Coinbase davalarında adı geçen 19 token arasından polygon (MATIC) ve algorand (ALG), son 24 saat içerisinde yüzde 0,3 ve 0,8 artarken oyun platformu Axie Infinity’nin token’ı AXIE az da olsa düşüş yaşıyor.

 Binance’in BNB token’ı ise yüzde 3,3 artış gösteriyor. Gelişmeler doğrultusunda genel piyasa performansını gösteren CoinDesk Piyasa Endeksi (CMI) yüzde 0,3 artıyor.


TÜFE raporu tarafından desteklenen diğer endeksler arasıdna Nasdaq Composite ve S&P 500 de yer alıyor, endeksler sırasıyla yüzde 0,8 ve 0,6 artmış görünüyor. ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin getirisi de güçlü bir şekilde yüzde 3,8 yükseliyor.


Bağımsız enflasyon veri sağlayıcısı Truflation’ın ürün başkanı Oliver Rust, CoinDesk’e yolladığı e-postada enerji fiyatlarındaki düşüşe ve genel enflasyon okumalarına dikkat çekiyor ve sıcak iş piyasasının soğuduğuna dair az da olsa cesaret verici şeyler söylüyor. Rust’a göre makroekonomik göstergelerdeki istenmeyen dönüşler kripto varlıklarını sürekli olarak huzursuz ediyor ancak Rust, “ekonominin en azından dörtte bir oranında negatif büyümeye doğru eğilim gösterdiğini” yazıyor ve ekliyor:


“Bir durgunluğun teknik tanımı art arda iki çeyrekte negatif büyüme görülmesidir. Bu nedenle GSYİH büyümesi 2. çeyrekte düşmeye devam ederse ABD kendisini sarsıntılı bir zeminde bulacaktır. Merkez Bankası, 2024 ABD başkanlık seçimleri yaklaşırken misyonunu enflasyonu düşürmekten ziyade durgunluktan kaçınmaya yönlendirmek zorunda kalacak. Mevcut seviyelerdeki faiz oranlarıyla bunun gerçekçi bir hedef olduğuna inanıyoruz ancak daha yüksek oranlar bardağı taşıran son damla olabilir.”


İlginizi çekebilir:Daha Fazla Oku

    EnflasyonTÜFEBitcoinEther

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


James Rubin

James Rubin, CoinDesk'in Batı Kıyısı merkezli ABD haber editörüdür. Diğer kuruluşların yanı sıra Milken Enstitüsü, TheStreet.com ve Economist Intelligence Unit için yazılar yazdı ve editörlük yaptı. Aynı zamanda Urban Cyclist's Survival Guide kitabının yazarlarındandır. Az miktarda bitcoine sahiptir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Haftanın Liderleri WLD, GRT ve FIL Oldu

23 Şubat 2024 17:39

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk