Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Fed Faiz İndirimi Bahisleri, Bitcoin ve Asya Hisse Senetlerini Etkiliyor

Maaş bordroları Fed'i ileriye dönük politika kararlarında esnekliği korumaya zorlayabilir.

8 Ocak 2024 10:28

Güncellenme: 8 Ocak 2024 10:39

Cuma günkü iyimser ABD tarım dışı istihdam (NFP) verileri, Merkez Bankası’nın erken faiz indirimi beklentilerini azalttı ve Asya hisse senetlerinin daha büyük bir darbe almasıyla bitcoin (BTC) de birçok kayba tanık oldu.


CoinDesk verilerine göre, lider kripto para birimi gün içerisinde yüzde 0,8’lik bir düşüşle 43 bin 600 dolar civarında işlem görüyor. Asya hisse senedi endekslerinin çoğu ise kırmızı seyrediyor. Örneğin Hong Kong'un Hang Seng endeksi, düzenleyici baskıların ortasında yüzde 2 düşüyor.


Cuma günü yayınlanan NFP verileri, ABD ekonomisinin aralık ayında 216 bin iş imkânı sunduğunu kasım ayının beklentilerini aştığını gösterdi. İşsizlik oranı %3,7'de sabit kalırken, ortalama saatlik kazançlar %3,9'luk konsensüs tahminine karşı yıllık %4,1 arttı.


Verilerin ardından Fed'in gösterge borçlanma maliyeti olan Fed fon oranını mart ayı başlarında düşüreceğine dair şüpheler arttı. CME Fed İzleme aracı, yatırımcıların bu olasılığı %60 olarak fiyatladığını gösteriyor. Oranlar, bordro raporundan önce %75'in üzerindeydi.


Financial Times’a göre, swap piyasasındaki trader'lar bordro verilerinden önce fiyatlandırılan altı veya yedi benzer büyüklükte faiz indirimi yerine bu yıl için kabaca beş adet 25 baz puanlık faiz indirimi öngörüyor.


Risksiz faiz olarak adlandırılan 10 yıllık Hazine getirisi, cuma gününden bu yana 15 baz puan artarak %4,05'e yükseldi ve bu da merkez bankasının faiz indirimini erteleme olasılığını yeniden değerlendirdiğini ifade ediyor. Gösterge getiri, 2023'ün son üç ayında yaklaşık 80 baz puan düşerek %3,86'ya geriledi ve Fed'in agresif faiz indirimi beklentileri ile ABD Hazinesi'nin beklenenden daha az tahvil ihracı sayesinde risk varlıklarına destek hazırladı.


Faiz politikası nasıl etkilenecek?

Amberdata türev direktörü Greg Magadini, haftalık bültende şunları yazdı: "En ilgi çekici yönü, yıllık bazda (Y/Y) +%4,1 olan ücret artışıydı. Bu rakam mevcut enflasyon oranlarını önemli ölçüde aşıyor. Geçmiş göz önüne alındığında ücret-fiyat sarmalları enflasyon psikolojisinin kalıcı unsurları olma eğilimindedir ve bu da muhtemelen Fed'i ileriye dönük politika kararlarında esnekliği korumaya zorlayacaktır."


Getirilerde devam eden artış, risk varlıkları için aşağı yönlü bir risk oluşturuyor. Ancak ABD’deki spot ETF lansmanı beklentisi, bitcoin’i tahvil piyasasındaki olumsuz hareketlere karşı destekleyebilir.


ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) 10 Ocak'a kadar bir veya daha fazla spot ETF'sini onaylaması bekleniyor. Bazı analistlere göre, hareket son üç ayda fiyatlandı ve kripto para birimi, onayın ardından "gerçeği sat" fiyat düşüşü görebilir.


Daha Fazla Oku

    FedFaizAsyahisseBitcoin

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin 60 Bin Dolardan Geri Çekiliyor

12 Temmuz 2024 16:30

2
Boğa Piyasası Bitti mi?

12 Temmuz 2024 14:47

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk