Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

FDIC, Kurum Tarafından Sigortalandığını İddia Eden Voyager'ı İnceliyor

Kanada merkezli kripto borsası bu hafta başlarında iflas başvurusunda bulundu.

8 Temmuz 2022 10:21

Güncellenme: 8 Temmuz 2022 12:26

Bir kurum sözcüsü, ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu'nun (FDIC), kripto komisyoncusu Voyager'ın, bir şirketin çökmesi durumunda müşteri hesaplarının kurum tarafından korunduğuna dair iddialarını inceliyor.


Voyager, bu hafta başlarında iflas koruması için başvurdu ve hem varlık hem de yükümlülüklerde 1 milyar ila 10 milyar dolar arasında bir yerde olduğunu ortaya koydu.


ABD'de banka istikrarını denetlemekle görevli federal düzenleyici olan FDIC, bir banka çöküşü durumunda müşterilerin fonlarını kaybetmelerini önleyerek hesap başına 250.000 dolara kadar sigorta sağlıyor. Bununla birlikte, bu sigorta genellikle bankanın müşterisinin başarısızlığı üzerine değil, yalnızca gerçek bir banka başarısızlığı için geçerli, yani Voyager'ın çöküşü mutlaka bir FDIC ödemesini garantilemiyor. 


Wall Street Journal haberi ilk olarak perşembe günü bildirdi.


Voyager, daha önceki reklamlarında, New York merkezli Metropolitan Commercial Bank'taki hesaplarına işaret ederek, kendi müşterilerinin FDIC tarafından korunacağını söylüyor gibiydi. Metropolitan bu hafta kendi adına, Voyager iddiasını reddeden web sitesinde bir açıklama yaptı.


Açıklamada, "FDIC sigorta kapsamı yalnızca Metropolitan Commercial Bank'ın başarısızlığına karşı koruma sağlamak için kullanılabilir. FDIC sigortası, Voyager'ın başarısızlığına, Voyager veya çalışanlarının herhangi bir eylemine veya ihmaline veya kripto para birimi veya diğer varlıkların değerindeki kayıplara karşı koruma sağlamaz" denildi.


Açıklamada, Voyager'ın bankada ABD doları için çok amaçlı bir hesabı olduğu belirtildi.


Bir FDIC sözcüsü CoinDesk’e Voyager'ın bir banka veya tasarruf derneği olmadığını ve bu nedenle FDIC sigortası için nitelikli olmadığını söyledi. Sözcüye göre, Voyager müşterileri, kripto brokerinin temerrüdüne, iflasına, para çekmenin askıya alınmasına veya varlıklarının değer kaybetmesine karşı korunmuyor. Sözcü, Voyager müşterilerinin başka soruları varsa FDIC'ye ulaşabileceklerini de sözlerine ekledi.


Voyager, iflas başvurusunu açıklarken, Metropolitan'daki mevcut hisseleri yaklaşık 350 milyon dolar olarak değerlendirdi (elde 110 milyon dolar nakit ve 1 milyar doların üzerinde kripto para var). Voyager, başvurusunda Metropolitan'daki müşteri mevduatlarının iflas halinde diğer Voyager varlıklarından ayrılacağını ve alacaklılardan korunmasını sağlamak için harekete geçtiğini duyurdu.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Nikhilesh De

Nikhilesh De, CoinDesk'in düzenleyicileri, yasa koyucuları ve kurumları kapsayan küresel politika ve düzenlemelerden sorumlu yönetici editörüdür. BTC'de 50 dolar ve ETH'de 20 dolar'dan fazla varlık sahibi. 2020'de Kriptopara Gazetecileri ve Araştırmacıları Derneği tarafından Yılın Gazetecisi seçildi.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: ETF Onayı Sonrası ETH'deki Değişim Oldukça Az

23 Temmuz 2024 17:11

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk