Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Kripto Kredi Krizinin Göbeğindeki Voyager, İflas Koruma Başvurusuna Gidiyor

Toronto merkezli kripto kredi şirketi geçtiğimiz salı günü ABD İflas Kanunu’na başvurdu

6 Temmuz 2022 11:41

Güncellenme: 6 Temmuz 2022 11:52

Kripto kredi şirketi Voyager Digital geçtiğimiz Salı günü iflasını açıklayarak, yakın zamanda bu yolu tercih eden ikinci üst düzey kripto şirketi oldu.

Salı günü Güney New York Bölgesi’nde ABD İflas Kanunu’ndaki (Chapter 11) korumalardan yararlanmak için başvuruda bulunan Toronto merkezli şirket Voyager’ın, 1 dolar ile 10 milyar dolar arasında değişen varlıkları ve 10 binden fazla da kredi alacaklısı olduğu tahmin ediliyor.


İflas başvurusunda şirket, “fonların teminatsız alacaklılara dağıtılması için hazır olacağını” söylüyor.


Voyager Digital Holdings, Inc., Voyager Digital, LLC ve Voyager Digital Ltd. şirketlerinin hepsi iflas beyanında bulundu.


Kripto şirketleri ve özellikle de kredi verenler, son birkaç haftada bazı müşterilerinin paralarını çekmesini durdurarak, borçlarını ödeyememeye dair sorunlarla karşılaştı. Bu trend, geçtiğimiz Haziran ayında para çekme işlemlerini durduracağını açıklayan Celsius’la beraber başlamıştı. CoinLoan, CoinFLEX ve Voyager’ın kendisi de son günlerde para çekme işlemlerine dair kısıtlamalar getirileceğini ya da tamamen durdurulacağını duyurmuştu.  


İflas başvurusunda bulunan Three Arrows Capital’a Voyager da katıldı. Ancak Three Arrows, Britanya Virjin Adaları’ndaki bir mahkemeden çıkan karar doğrultusunda likidasyon çabalarını sürdüreceğine dair 15’inci Kısım’a başvurdu.  


Yazar Frances Coppola’ya göre, Voyager’ın kredi defterinin neredeyse yarısı toplam varlıklarından oluşuyor ve yüzde 60’ından fazlası da Three Arrows’a verilen kredilerden kaynaklı.


Bu haber yayına girdikten sonra internette yapılan bir açıklamaya göre Voyager CEO’su Steven Ehrlich, şirketin varlıklarını “korumaktaki en iyi yolun” şirketi yeniden yapılandırmakta olduğunu söylerken, yaşanılan mali sıkıntılarda Three Arrows’u suçladı.


Bu açıklamayı takiben Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Ehrlich, “Hesaplarında kripto para bulunan müşteriler, Three Arrows’dan mahkeme kararıyla elde edecekleri haklar doğrultusunda gelirleri, şirketin yeniden yapılandırılan ortak payları ve Voyager token’larını alacaklar” diye konuştu.


FDIC önlemleri mi?

Söz konusu iflas başvurusu, sektör gözlemcilerinin Voyager’ın ticari teamüllerini, özellikle de Kanada’da listelenen şirketin pazarlama verilerinde yatırımcıların mevduatlarının Federal Mevduat Sigorta Kurumu’ndan (FDIC) sigortalandığına dair artan sayıdaki dikkatli incelemelerinin ardından geldi.


FDIC sigortası her ne kadar bankalar tarafından el konulan nakit teminatlarda 250 bin dolara kadar koruma sağlasa da bu, sabit coin’lere çevrilen nakdi kapsamıyor. Coppala’nın da aralarında olduğu yorumcular, Voyager’ın pazarlama stratejisinde teminatları nasıl idare ettiğine dair şirketin yanlış bilgilendirmelerde bulunduğunu söylüyor.


Bunun yanı sıra FDIC sigortası bankaların borçlarını ödeyemeyecek duruma gelmesinde devreye giriyor. Bu durumda ise Voyager’ın parasal işlemlerinden Metropolitan Commercial Bank sorumlu. Koruma kapsamı Voyager’ın borçlarını ödeyememesini içermiyor.


Alacaklılar


İflas başvurusuna göre, Voyager Digital, Ltd’nin sermayedarları arasında, kredi limitlerini artıran ya da başka yollarla kripto şirketlerini fonlayan kripto para borsası FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried’la ilişkilendirilen iki şirket, Alameda Research Ventures LLC ve Alameda Ventures Ltd. bulunuyor.  

İflas başvurusuna göre, Voyager’ın Google’a neredeyse 1 milyar dolarlık borcu var.


Voyager’ın hisseleri kripto piyasasındaki satışlar sonucunda çoktan darbe almış, Salı günü piyasa kapanışında 27 sentten işlem görerek toplam piyasa değeri 65 milyon Kanada dolarına (50 milyon USD civarı) gerilemişti. İflas başvurusuna göre Voyager’ın mevcut piyasa değeri, Alameda Research tarafından verilen 75 milyon dolarlık teminatsız kredisinden daha düşük.


Geçtiğimiz Kasım ayında şirketin hisseleri 20 doların üzerinde işlem görüyordu ancak geçen ay 1 doların altına gerilemişti.


Voyager tarafından paylaşılan blog yazısında şirket, 110 milyon dolar nakit, Metropolitan’da 350 milyon dolar nakit ve kriptoda 1,3 milyar dolarlık varlığının yanı sıra Three Arrows’dan da 650 milyon dolar borcu olduğunu iddia etti. Ancak toplam borcun ayrıntıları verilmedi.Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Danny Nelson

Danny, CoinDesk'in işletme editör yardımcısı konumundadır. Daha önce Tufts Daily için soruşturma yürütüyordu. CoinDesk'te yaptığı vuruşlar şunları içerir (ancak bunlarla sınırlı değildir): federal politika, düzenleme, menkul kıymetler yasası, borsalar,

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
"Yasanın Asıl Kapsamı SPK’nın Getireceği İkincil Düzenlemeler Sonrasında Görülecek"

19 Temmuz 2024 16:59

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk