Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Faiz Oranı Beklentileri Bitcoin Boğa Senaryosunu Destekliyor Ancak Bununla Kalmıyor

Geçmişe bakıldığında Fed'in tekrarlı faiz indirimlerinin resesyonların habercisi olduğunu ve risk varlıklarında para çıkışı görüldüğünü söyleyebiliriz.

4 Ocak 2024 15:25

Güncellenme: 4 Ocak 2024 15:35

Merkez Bankası (Fed) toplantısından yayımlanan tutanaklar, 2024'te faiz indirimlerinin muhtemel olduğunu gösteriyor.


Likiditede uzun süredir beklenen rahatlama, bitcoin'in (BTC) önümüzdeki ETF ve yarılanma gelişmeleriyle birlikte kritik bir boğa piyasası alanına girebileceğini ifade ediyor.


Ancak önümüzde bir yol ayrımı bulunuyor. MacroMicro tarafından takip edilen veriler, iddialara göre teşvik edici Fed faiz indiriminin erken aşamalarının genellikle ekonominin resesyon eşiğine işaret ettiğini gösteriyor. Ayrıca dünyanın en büyük ve likit devlet tahvili piyasası tarafından desteklenen küresel rezerv para birimi ABD dolarında kısa ama dikkate değer bir yükseliş olabileceğini ima ediyor.


Başka bir deyişle, geçmişe bakıldığında Fed'in temel Federal Fonlar faizini kesmeye başladıktan sonra bitcoin, yılın ilerleyen zamanlarında kısa süreli ve yoğun bir riskten kaçınma dönemine tanık olabilir.USD'nin başlıca fiat para birimlerine karşı döviz kuru performansını ölçen dolar endeksi, Fed'in 2000-2007-2019 döngülerinin başlamasıyla güçlendi. Küresel yatırımcı risk iştahının göstergesi olan S&P 500 ise faiz indirimi döngüsünün erken aşamalarında riskten kaçınma dönemlerine tanık oldu.


Grafikteki gölgeli alanlar, Fed'in faiz indirimine dönüşünü takip eden resesyonları gösteriyor.


Faiz indirimlerinin ardından resesyon mu geliyor? 

Fed, geçmişte faiz indirimlerine yalnızca resesyon kapıdayken başvurdu. Bu durum, ileriye dönük piyasaların faiz indirimlerini kötü gelişmelerin habercisi olarak görmesine ve ABD dolarında güven aramasına yol açtı.


Yatırım bankacılığı firması Piper Sandler tarafından izlenen verilere göre, resesyonlar son 60 yılda sürekli olarak gevşeme döngülerinin başlangıcını takip etti.


Şirket, 2 Ocak’ta müşterilerine ilettiği notta, “Bu sıralama genelde Fed'in yüksek faiz oranlarını gereğinden uzun süre yükselterek ve koruyarak aşırıya kaçma eğiliminde olması ve istemeden ekonomik büyümeyi boğması nedeniyle ortaya çıkıyor. Faiz indirimleri de yalnızca ekonomi gözle görülür şekilde düştüğünde ve işsizlik arttığında devreye girer. Bu noktada, bir resesyon kaçınılmaz” dedi.

 “Bu sefer de Fed’in gereğinden uzun süreli hawkish duruşu sergilemesiyle aynı modelin tekrarlanması muhtemel.”


Bazı gözlemcilere göre, piyasalar şu anda ABD ekonomisinin borçlanma maliyetlerinin Temmuz 2022'ye kadar olan 16 ayda 525 baz puan artarak %5,25'e yükseldiği keskin Fed faiz artırım döngüsünün ardından resesyon mevzusunu abartıyor. Bu da potansiyel resesyon konusunda piyasanın olumsuz tepkisine karşı kapıyı aralık bırakıyor.Daha Fazla Oku

    BitcoinbtcFaizResesyonFed

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Aptos, Microsoft, Brevan Howard ve SK Telecom ile DeFi Ortaklığı Kuruyor

18 Nisan 2024 18:18

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk