Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Fed'in Faiz Kararını Beklerken

Piyasa pürdikkat TSİ 21.00’da açıklanacak Fed’in faiz kararına odaklanmış durumda. Her ne kadar 75 paz puanlık artışı piyasa şimdiden fiyatlamış olsa da Fed Başkanı Powell'ın konuşmasındaki satırbaşları belirleyici olacak

2 Kasım 2022 10:49

Güncellenme: 2 Kasım 2022 10:58

Haftaya yukarı yönlü hareketlilikle başlayan kripto para piyasası Çarşamba sabahına görece kırmızı bir görünümle uyandı. Piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto parası ise 20 bin dolarlık psikolojik direnç seviyesini koruyor. Düne kıyasla yüzde 0,79’luk düşüş kaydeden Bitcoin 20 bin 398 dolardan işlem görüyor.


Eylül ayında blokzincirinde tarihi bir değişikliğe giden Ethereum’da ise düşüş daha sert yaşanıyor: Bitcoin’in ardından piyasa değeri bakımından en büyük ikinci kripto para düne kıyasla yüzde 1,75’lik değer kaybı yaşadı ve şu anda 1,560 dolardan işlem görüyor.


Diğer büyük kripto paralarda da benzer bir aşağı yönlü hareketlilik söz konusu: Binance Coin (BNB) yüzde 1,65’lik, XRP yüzde 0,63’lük değer kaybı yaşadılar.


Milyarder ve teknoloji girişimcisi Elon Musk’ın Twitter’ı 44 milyar dolara satın almasının ardından, Dogecoin’in fiyatı bir hafta içerisinde yüzde 106’lık yükselişlere sahne olmuştu. Dogecoin’in Twitter’la entegrasyonunun yapılacağına dair söylentilerle fiyatı fırlamıştı. Kripto piyasasındaki bugünkü kırmızı görünümle beraber Dogecoin geçen hafta kazandırdıklarını geri vermeye başlamış durumda: Düne kıyasla yüzde 4,33’lük düşüş kaydeden Dogecoin 0,13 sentten işlem görüyor.


"Karar metninden ziyade Fed Başkanı Powell'ın konuşması daha önemli"


Hem kripto hem de hisse senedi piyasalarında bütün dikkatlerin bugün TSİ 21.00’da sonuçlanacak Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısında olduğunu söylemek rahatlıkla mümkün. ABD Merkez Bankası’nın (Fed) politika faizinde 75 baz puanlık artırıma gitmesine piyasa nezdinde kesin gözüyle bakılıyor. Varlık yönetim şirketi Ünlü & Co.’nun günlük piyasa analizinde konuyla ilgili şu ifadeler yer alıyor: “Bu ölçekte bir faiz artırımının tamamen fiyatlandığını düşünürsek piyasaların odaklanacağı asıl nokta Merkez Bankası’nın ileriye dönük mesajları olacaktır. Ağırlıklı piyasa beklentisi Fed’in önümüzdeki aydan itibaren faiz artırımlarının hızını keseceği yönünde. Söz konusu beklentinin karşılanıp karşılanmayacağı varlık fiyatlarının kısa vadeli görünümünü belirleyecektir. Bu nedenle karar metninden ziyade Fed Başkanı Powel’ın TSİ 21.30’da yapacağı konuşmanın daha fazla önem taşıdığını söyleyebiliriz. Öte yandan bir önceki toplantıda makroekonomik tahminler güncellendiği için bu toplantıda yeni bir güncelleme yapılmayacak.”


Kripto piyasasında son 24 saatte en çok kazandıran kripto para yüzde 13,31’lik yükselişiyle Injective Protocol (INJ) olurken, Basic Attention Token (BAT) yüzde 12,25’lik, Polymath Network (POLY) yüzde 6,99’luk, Chiliz (CHZ) yüzde 5,31’lik, Aragon (ANT) yüzde 3,52’lik ve Crypto.com (CRO) ise yüzde 2,70’lik değer kazandı.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
MicroStrategy Ağustos Ayından Bu Yana 5,445 BTC Aldı

25 Eylül 2023 17:25

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk