Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Faiz Kararı Sonrası ABD Bitcoin ETF'leri 563 Milyon Dolarlık Çıkış Kaydetti

Şaşırtıcı bir şekilde dünkü çıkışlara GBTC değil, Fidelity’nin FBTC’si öncülük etti.

2 Mayıs 2024 10:06

Güncellenme: 2 Mayıs 2024 10:11

Yatırımcılar, Federal Reserve (Fed) başkanı Jerome Powell'ın faiz artırımı ihtimalinin olmadığını bildirmesine rağmen ABD merkezli spot bitcoin (BTC) borsa yatırım fonlarından (ETF'ler) çekilmeye devam etti.


Farside Investors ve CoinGlass verilerine göre, sunulan 11 ETF 563,7 milyon dolarlık kümülatif net çıkış gördü ve bu seferki, fonların 11 Ocak'ta işlem görmeye başlamasından bu yana en büyük çıkış oldu. Yatırımcılar 24 Nisan'dan bu yana ETF'lerden yaklaşık 1,2 milyar dolar çekti.


Fidelity'nin FBTC’si dünkü çıkışlara öncülük etti ve 191,1 dolar kaybetti. FBTC ve BlackRock'ın IBIT'in Grayscale ETF'den (GBTC) gelen istikrarlı çıkışları telafi edememesi boğalar için endişe verici olabilir.GBTC dün 167,4 milyon dolarlık çıkışla ikinci sırada yer alırken, ARKB 98,1 milyon dolar ve IBIT 36,9 milyon dolar ile sırasıyla üçüncü ve dördüncü sıraya yerleşti. Powell'ın dovish yaklaşımı bitcoin de dahil olmak üzere risk varlıklarına destek sağlar nitelikte olsa da neredeyse tüm fonlar zarar kaydetmeye devam etti. Dovish (güvercin) yaklaşım, merkez bankasının aşırı likidite sıkılaştırması yerine istihdamı ve ekonomik büyümeyi tercih ettiğini gösteriyor.


Fed, dünkü açıklamada gösterge faiz oranını %5,25 ile %5,5 arasında tutmaya devam edeceğini bildirdi. Powell, basın toplantısı sırasında ekonominin faiz oranlarını düşürmek için fazla güçlü olduğunu söylerken, yeni faiz artırımları ve son zamanlarda hayal kırıklığı yaratan enflasyon rakamlarının körüklediği likidite sıkılaştırmasına dair endişelere değindi.


Ayrıca Fed, haziran ayından itibaren niceliksel sıkılaştırma (QT) olarak adlandırılan alternatif likidite sıkılaştırma programını da önemli ölçüde azaltacağını açıkladı. Aynı zamanda ABD Hazinesi de tahvil piyasasındaki likiditeyi artırmak için yirmi yılı aşkın bir süredir ilk kez milyarlarca dolarlık devlet borcunu geri alacak bir program duyurdu.


Diğer risk varlıkları gibi bitcoin’in de likidite koşullarında beklenen değişikliklere karşı hassas olduğunu söylemek gerek. Lider kripto para birimi, Powell'ın yorumlarının ardından 56.620 dolardan 59.430 dolara kısa bir yükselişe tanık oldu. 10 ve 2 yıllık Hazine tahvillerinin getirisi de dolar endeksiyle birlikte düştü.


Ancak BTC'nin yükselişi kısa sürdü ve 57.300 dolara geriledi. Bu haftanın başlarında onaylanan Hong Kong merkezli ilk spot bitcoin ve ether (ETH) ETF'lerinin hayal kırıklığı yaratan hacimler kaydetmesi kripto pazarını olumsuzluğa sürüklüyor.


Daha Fazla Oku

    abd hazinesiFedEnflasyonFaizBitcoin

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Türkiye Pazarını Hedefleyen Kripto Hizmet Sağlayıcılar İçin Kritik Viraj

19 Haziran 2024 13:36

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk