Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Ethereum’un Shapella Yükseltmesine Olan Güven Azalıyor

Yükseltmeden 2 hafta sonra opsiyon piyasası, ether’de biraz daha olumsuz bir eğilim belirledi.

26 Nisan 2023 15:00

Güncellenme: 26 Nisan 2023 15:55

Ethereum’un Shapella yükseltmesinden 2 hafta sonra kripto opsiyon piyasası, akıllı kontrat blok zincirinin esas token’ı ether’de (ETH) piyasa lideri bitcoin’den (BTC) daha yüksek bir aşağı yönlü istikrarsızlık riski olduğuna işaret ediyor.


Salı günü ether ve bitcoin’e bağlı opsiyonlar, fiyat düşüşlerine karşı alıcıya koruma sağlayan satış ya da düşüş bahislerinin eğiliminin sinyalini verdi. Ancak, ether piyasasındaki satış talepleri bitcoin piyasasındakinden daha güçlüydü.


Block Scholes'un verilerine göre, ether’in bir aylık düşüş eğilimi beş oynaklık puan ortalamasında işlem görürken bitcoin’in OTM'i alım satım işlemlerini üç puanlık aralıkta yapıyor.


Block Scholes’ta araştırma analisti Andrew Melville salı günü bir araştırma raporunda şunları kaleme aldı: “ETH’nin [risk çevirme] eğimi, BTC opsiyonlarına ilişkin Shapella sonrası iyileşmeyi tersine çevirdi ve şu anda OTM'i alım satım işlemlerini 1 aylık bir vadede beş puanlık aralıkta yapıyor."


"Bu, bu yıl boyunca üzerine konuştuğumuz ETH'ye atanan biraz daha olumsuz duyarlılığa olan dönüşü gösteriyor."


Kastedilen volatilite, yatırımcıların belli bir dönem boyunca yaşanacak olan fiyat türbülansı beklentisini ifade ediyor. IV’teki bir artış, opsiyona talebin arttığını ve opsiyonun değerindeki yükselmeyi temsil ediyor.


Risk çevrimleri (risk reversals), OTM satış ve çağrıları için kastedilen oynaklık arasındaki açıklığı takip eder ve gözlemcilere piyasa oynaklığının hangi yöne gideceğinin daha olası olduğunu söyler. Bir opsiyon, esas varlığın piyasa fiyatı yükseliş sinyalleri durumunda belirlenen fiyatın (işlem fiyatı) altında olduğunda veya düşüş eğilimi durumunda belirlenen fiyatın üzerinde olduğunda OTM'dir.Shapella sonrası hafta haricinde, Ethereum'un bir aylık risk çevrimleri, sürekli olarak Bitcoin'in risk çevrimlerinin altında kaldı ve bu da satışlar için nispeten daha güçlü bir eğilim sinyali verdi.


İki piyasadaki risk çevrimleri de neredeyse negatiften sıfıra toparlandı ve Shapella’nın 12 Nisan’da hayata geçişinden sonra duyarlılıkta düşüşten nötr geçişin sinyallerini verdi.


Yükseltme, stake edilmiş ether’lerin çekimine izin verdi ve ödüller karşılığında coin’lerin ağda kilit altında tutulduğu popüler pasif yatırım stratejisinin risklerini ortadan kaldırdı. Ether, yükseltmenin ardından 11 aylık zirvesi olan 2.140 dolara tırmandı ancak o zamandan sonra 1.900 doların altına çekildi.


Daha Fazla Oku

    Shanghai hard forkEtherBitcoinopsiyonlar

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Starknet Vakfı 'Yakında' 1,8 Milyar STRK Token Tahsis Edecek

8 Aralık 2023 21:10

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk