Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Ethereum’daki Net Arz Yaklaşık 300 Bin ETH Azaldı

Ağ, Merge yükseltmesi ile proof-of-stake konsensüs mekanizmasına geçmişti.

15 Eylül 2023 17:14

Güncellenme: 15 Eylül 2023 17:35

Ethereum blok zinciri geçen yıl 15 Eylül tarihinde Merge yükseltmesiyle birlikte proof-of-work (PoW) mekanizmasından proof-of-stake (PoS) mekanizmasına geçiş yapmıştı.


O zamandan beri Ethereum’da 680,455.31 ether (ETH) basıldı ve 980,377.87 ether yakıldı. Ethereum analitik platformu ultrasound.money verilerine göre bu durum 299,922.50 ether’lik bir net arz azalmasına sebep oldu. Yıllık bazda arz yüzde 0,249 oranında geriledi.


Bu oran, Ethereum proof-of-work blok zinciri olarak çalışmaya devam etseydi 3,8 milyondan fazla (yüzde 3 oranında) artacaktı.


PoS vs PoW

PoS mekanizması, piyasa katılımcılarının ödül karşılığında işlem doğrulamak için belirli bir  sayıda ether tutmalarını gerektirir. PoW mekanizmasında ise madencilerin ödül karşılığında hesaplama problemlerini çözmeleri gerekiyordu.


PoS’a geçiş, piyasadaki madenci arzını azaltmasının yanı sıra kullanıcılar tarafından ödenen işlem ücretlerinin bir kısmını yakar. Doğrulayıcılar, doğrulayıcıları işlemlere yöneltmek amacıyla kullanıcıların ödediği öncelik ücretini alır. Buradaki taban ücret yakılır ve ether dolaşımdan çıkarılır.Merge yükseltmesi ether’i deflasyonist bir para birimi haline getirirken Ethereum beklendiği gibi daha çevre dostu bir hal aldı. Buna rağmen kripto para biriminin fiyatı büyük ölçüde aynı kaldı ve şu anda 1,630 dolar civarında işlem görüyor.


Ethereum Foundation Ağustos 2022’de kullanıcıları yaklaşan Paris yükseltmesinin gaz ücretlerini düşürmeyeceği konusunda uyarmıştı. Daha sonra fiyatlar düştü ve ether, bitcoin’in altında performans göstermeye mahkum edildi.


Matrixport’un araştırma ve strateji başkanı Markus Thielen, geçen haftaki notunda “İşlem ücretlerinin düşürülmesi, EIP-4844 olarak adlandırılan bir sonraki yükseltmenin çözmeye çalıştığı en kritik nokta gibi görünüyor” dedi.


Ethereum İyileştirme Önerisi (EIP)-4844’ün veriler için ‘blob’lar sunarak gaz ücretlerini azaltması ve işlem hacmini artırması bekleniyor. Bu bloblar, bloklar gibi büyük veriler içeriyor ancak Ethereum sanal makinesindeki bloklar gibi verileri sonsuza kadar depolamıyor. Böylece blok zincirindeki veriler verimli ve ucuz bir şekilde işlenebiliyor.


Yükseltme, bu yılın ilerleyen zamanlarında gerçekleştirilecek.


İlginizi çekebilir:Daha Fazla Oku

    MergeEthereumpospowETH

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitcoin Spot ETF'leri Beş Gündür Net Çıkış Kaydediyor

19 Nisan 2024 14:06

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk