Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

ETF Heyecanı Kripto Kışının Buzlarını Eritmeye Başladı

BTC, kripto para endüstrisinin yerilmeye başlandığı Mayıs 2022’den bu yana bu kadar yükselmemişti.

24 Ekim 2023 09:44

Güncellenme: 24 Ekim 2023 09:53

Bitcoin’in (BTC) bu sabah erken saatlerde birkaç dakikalığına da olsa 31 bin doları aşması kripto gözlemcileri için yeterince heyecan vericiydi.


Kripto borsası Binance’te listelenen konsolide sözleşmeler neredeyse 36 bin doları aştı.


Lider kripto para birimi Terra-Luna, Three Arrows Capital, Genesis ve FTX fiyaskoları patlamadan önce Mayıs 2022’de görülen seviyelere geri dönmüş oldu. Olayların yaşandığı sırada BTC 15 bin dolara düşmüş ve endüstrinin geleceği sorgulanmaya başlamıştı.


Ancak özellikle bitcoin ETF’lerine yönelik beklentiler, sektöre yönelik endişeleri bir nebze olsun azalttı.


Grayscale şu anda borsada işlem gören en büyük bitcoin ürününü sunuyor ancak hizmet bir tröst olarak yapılandırıldığından eksiklikleri bulunuyor. Kısa bir süre önce ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Grayscale’in bu hizmeti bir ETF’ye dönüştürme talebini reddetti. Ancak mahkeme, komisyonun reddini temelsiz buldu ve SEC de mahkeme kararına yönelik temyiz talep etmedi. Böylece Grayscale’in ETF şansı artmış oldu.


Dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock da bitcoin ETF başvurusunda bulunanlar arasında yer alıyor. BlackRock’ın CEO’su Larry Fink, kısa bir süre önce Fox Business’a verdiği röportajda “Dünyanın dört bir yanındaki müşterilerden kripto ihtiyacına yönelik talep alıyoruz” dedi. “Kriptonun ‘kaliteye geçişte’ önemli bir rol oynayacağına inanıyorum.”


BlackRock’a ait ETF, ABD’de tüm menkul kıymet işlemlerini gerçekleştiren Depository Trust & Clearing Corp.'un web sitesine eklenmiş durumda. ETF’nin sitede görünür olması onaylandığı anlamına gelmese de bu kadar ileri gidilmesi kesinlikle olumlu bir haber.


Bloomberg Intelligence analisti Eric Blachunas, gelişmeyle alakalı “ETF’nin piyasaya sürülme sürecinin bir parçası” diyor.


Daha Fazla Oku

    Bitcoinbitcoin etfbtcblackrockGrayscale

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yield Farming: Nedir ve Nasıl İşler?

30 Kasım 2023 20:29

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk