Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

DOGE ve SHIB Likiditesi, Meme Token’ların Kalıcı Bir Güce Sahip Olduğunu Gösteriyor

DOGE ve SHIB işlem hacimlerindeki artışlar, piyasa derinliği ile birleşerek bu tip token’ların kalıcılığını tasdikliyor.

15 Nisan 2024 10:56

Güncellenme: 15 Nisan 2024 11:51

Meme coin çılgınlığı, sektör lideri bitcoin'in (BTC) yukarı yönlü ivmesini kaybetmesiyle durulmuş gözüküyor. Buna rağmen en iyi meme coin piyasaları, yılın başlarına göre daha likit olmaya devam ediyor. Bu durum da genellikle herhangi bir fayda sağlamadıkları konusunda eleştirilen kripto para birimlerinin piyasada kalıcı olduğunun bir işareti.


CoinDesk verilerine göre, geçtiğimiz hafta DOGE, SHIB, WIF, PEPE, FLOKI ve BONK gibi önde gelen meme coin'lerin değeri yüzde 19 ile 27 arasında düşerek bitcoin'den daha büyük kayıplar kaydetti. Orta Doğu'da artan jeopolitik gerilimlerin, yatırımcıları risk varlıklarından altın gibi güvenli limanlara yönlendirmesiyle, piyasa değerine göre lider kripto para birimi %6 düştü.


Fiyatlardaki geri çekilmeler de işlem hacimlerinde düşüşe neden oldu. Kurumsal kripto borsası FalconX tarafından takip edilen verilere göre, önde gelen meme coin'lerdeki ortalama günlük işlem hacmi, mart ayında kaydedilen 5,8 milyar dolardan 3 milyar dolara geriledi. Yine de, rakamlar ocak ayında kaydedilen günlük 500 milyon dolara kıyasla oldukça yüksek.


Daha da önemlisi, büyük emirleri istikrarlı fiyatlarla gerçekleştirmenin ne kadar kolay olduğunu ölçmek için kullanılan likidite ölçüsü (%1'lik piyasa derinliği), dirençli kalmaya devam ediyor.


FalconX'e göre, piyasa değerine göre dünyanın en büyük meme coin'i olan DOGE için %1'lik piyasa derinliği, cuma günü en az bir yılın en yüksek seviyesi olan 10 milyon dolara ulaştı. İkinci en büyük meme token’ı olan SHIB'in piyasa derinliği ise 4 milyon dolar.


Başka bir deyişle, DOGE ve SHIB fiyatını %1 oranında kaydırmak için sırasıyla 10 milyon dolar ve 4 milyon dolar değerinde alım/satım emrine ihtiyaç duyulur.


FalconX, açıklamalarına şöyle devam ediyor: “Bu seviyeler altcoin likiditesi için oldukça önemli. Referans gösterecek olursak, SOL'un piyasa derinliği yaklaşık 20 milyon dolar. Piyasa derinliği ile kümülatif hacimlerdeki bu tür artışlar o kadar yaygın değil ve özellikle son zamanlarda SOL gibi kalıcı güce sahip olduğuna inanılan varlıkların kaydettiği bir şey.”


“Sonuç olarak, fiyat ve hacim eğilimleri kısa vadede yorgun bir piyasaya işaret ediyorsa, piyasa derinliği meme coin’lerden bazılarının tahmin edilenden daha kalıcı olduğunu gösteriyor.”


Daha Fazla Oku

    DOGESHIBmeme coin

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin, ETF Girişleriyle Birlikte 66 Bin Dolara Yükseldi

17 Mayıs 2024 16:33

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk