Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Deribit’teki Bitcoin Opsiyon Hacmi 22 Ayın En Yüksek Seviyesine Ulaştı

ABD’deki banka iflasları faiz oranlarını etkilemeye başladı. Yatırımcılar da piyasadaki bu dalgalanmalardan korunmak için yeni yöntemler arıyor.

14 Mart 2023 15:55

Güncellenme: 14 Mart 2023 16:00

Banka iflasları sonucunda piyasada oluşan dalgalanmaların ardından kripto para borsası Deribit’te listelenen bitcoin (BTC) opsiyon işlemleri büyük bir artış gösterdi.

Sanal varlık analiz platformu Amberdata’nın verilerine göre, son 24 saatte Deribit’teki 2,4 milyar dolarlık bitcoin opsiyonu el değiştirdi. Son 24 saat içerisinde işlem gören sözleşmelerin sayısı, 99,195 BTC ile rekor seviyelere ulaştı. Bu yazının yazıldığı sıralarda ether sözleşmelerinin değeri ise 948 milyon dolar ile kasım ayından beri en yüksek seviyeyi buluyor.

Deribit’te bir opsiyon sözleşmesi 1 BTC ve 1 ETH'yi temsil ediyor. Borsa, küresel kripto opsiyonlarının yüzde 80’inden fazlasını kontrol ediyor. Opsiyonlar ise yatırımcılara dayanak varlıklar alıp satma hakkı veriyor.

Bir haftadan kısa bir sürede üç ABD bankasının çöküşü, hem kripto hem de geleneksel piyasa yatırımcılarını opsiyonlar aracılığıyla tedbir almaya zorladı. Haber platformu Reuters’a göre, Wall Street’in korku göstergesi VIX endeksine bağlı opsiyonların hacmi, geçtiğimiz hafta dört yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Bitcoin, Silicon Valley Bank’in iflasıyla baskılanmaya başladı ancak hafta sonuna doğru toparlamayı başardı.

Bitcoin’in yedi günlük yıllık zımni volatilitesi yani piyasanın kısa vadeli fiyat beklentisi bugün erken saatlerde yüzde 90 ile dört ayın en yüksek seviyesine ulaştı. 30, 60, 91 ve 180 günlük göstergelerin de yükselmesi, opsiyona olan talebin arttığını gösteriyor. Daha Fazla Oku

    BitcoinopsiyonEther

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Arbitrum Trader'ları Artık Geçici Kayıplardan Korunabilecek

20 Eylül 2023 16:18

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk