Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Deribit'in Bitcoin Volatilite Endeksi Fiyat Türbülansına İşaret Ediyor

Artan zımni volatilite, yatırımcıların spot piyasa varlıklarına ek getiri elde etmelerine olanak tanıyan "call overwriting" stratejilerinin cazibesini artırdı.

5 Mart 2024 10:38

Güncellenme: 5 Mart 2024 10:45

Kripto borsası Deribit'in, piyasa katılımcılarının fiyatların önümüzdeki 30 gün içinde ne kadar hareket edeceğine inandığını ölçen bitcoin volatilite endeksi DVOL yükseldi. Bu artış, opsiyon piyasasından ek gelir elde etmek isteyen bitcoin (BTC) sahipleri için iyi bir haber.


Grafik platformu TradingView verilerine göre, 30 günlük zımni volatilite endeksi bir ayda yıllık %41'den %76'ya tırmanarak Kasım 2022'den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.


Volatilite ne kadar yüksek olursa opsiyon primi de o kadar yüksek olur. Bu nedenle, yüksek zımni volatilite genellikle deneyimli yatırımcıların spot piyasa varlıklarına ek gelir elde etmek için alım opsiyonlarının "overwrite" etmesine veya satmasına neden olur. Borsadaki en popüler stratejilerden biridir. Opsiyonlar genellikle dayanak varlığın piyasa fiyatından daha yüksek seviyelerde satılır.


Bir alım opsiyonu için tazminat veya fiyat rallilerine karşı sigorta olarak alınan para, dayanak varlığın hiçbir zaman opsiyonun satıldığı seviyenin üzerine çıkmaması durumunda alıkonulur. Prim ise spot piyasa yatırımının üstündeki ek getiriyi temsil eder. Dayanak varlığın fiyatı kullanım fiyatını aşarsa, yatırımcı opsiyonu satmak için alınan primi alırken hisse senedini satmalıdır.


DVOL'deki son artış, opsiyonları “overwrite” etmeye olan ilginin yeniden canlandığını gösteriyor.


Deribit'in Asya iş geliştirme personeli Lin Chen'e göre, bugün erken saatlerde aralık ayında sona erecek olan 75.000 dolarlık alım opsiyonlu 250 sözleşme satıldı. Satıcı, 4.258 milyon dolar prim aldı.


Chen, "Yüksek bir ihtimalle satıcının elinde büyük bir BTC stoğu olduğunu ve 75.000 dolarlık satış fiyatından doğrudan kâr elde edebileceğini” söyledi.


Küresel kripto opsiyon piyasasının %85'ini oluşturan Deribit'teki genel faaliyet arttı, bitcoin de yıl bazında %58 yükselerek 69.000 dolar civarındaki rekor seviyelere yaklaştı.


Laevitas tarafından takip edilen verilere göre, kripto vadeli işlem ve opsiyon segmentlerindeki toplam açık pozisyon miktarı 32 milyar dolarlık rekor seviyeye yükseldi. Opsiyon segmenti, toplam sayının yaklaşık 30 milyar dolarını oluşturuyor.Son zamanlarda borsa, 200.000 dolara varan alım opsiyonlarında iyi bir faaliyet gördü. Bazı uzmanlar, bitcoin'in devam eden yükseliş eğiliminin Eylül 2024'e kadar yaklaşık 200.000 dolarda zirve yapacağını öngörüyor.


Deribit’in CCO’su Luuk Strijers, şöyle söylüyor: "Daha uzun vadeler için, hatta mart ayı için bile yüksek seviyeler talep ediliyor. Haziran, eylül ve aralık vadelerinde 200.000 dolarlık opsiyonlarda iyi bir ticaret dönüyor."


Daha Fazla Oku

    opsiyon piyasasıDeribitBitcoinbtc

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin 60 Bin Dolardan Geri Çekiliyor

12 Temmuz 2024 16:30

2
Boğa Piyasası Bitti mi?

12 Temmuz 2024 14:47

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk