Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

DeFi, Şirketleşme ve Sertifikalaşma için Zorlanabilir

Düzenleyiciler, finans alanındaki merkeziyetsiz yapıları daha fazla kapsaması adına AB yasalarını düzenlemeyi düşünüyor.

11 Nisan 2023 16:05

Güncellenme: 11 Nisan 2023 17:45

Fransız Merkez Bankası tarafından hazırlanan rapora göre, merkeziyetsiz finans (DeFi) projeleri şirketleşmeye zorlanabilir veya yönetişim ve güvenlik kurallarına uyduklarını kanıtlamaları gerekebilir.

Merkeziyetsiz finansal hizmetler, politika yapıcıların hedef noktası olmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta ABD Hazinesi, Kuzey Kore’de yasa dışı fonlar toplamak amacıyla DeFi kullanıldığını iddia etmişti ve kara para aklama kontrollerini sıkılaştırma çağrısında bulunmuştu.

Fransız denetleyicilerinden ACPR, “Aracısız finanstaki düzenlemeler, geleneksel finansı yöneten sistemlere uymuyor.” ifadelerini kullandı.

Bir seçenek olarak, “hassas hizmetler üzerinde etkili kontrol sağlayıcıların da denetime tabi olmaları gerektiğini” söyledi. Güvenlik ve yönetişim yasalarına uygunluğun denetlenmesi için “bir sertifikasyon mekanizması kullanarak akıllı sözleşmelerin güvenliğini güçlendirmeyi” de mantıklı bulduğunu ekledi.

Aracıların düzenli yatırımcılara yüksek kaldıraçlı ürünler satmasının durdurulması istenen raporda, DeFi hizmetlerinin yüksek riskli ürünler kullandığı iddia edildi.

Düzenleyicilerden ve avukatlardan oluşan bir grup olan Paris Finansal Piyasalar Yasal Yüksek Komitesi (HCJP) ise merkeziyetsiz otonom organizasyonların (DAO’lar) yasal açıdan durumunu değerlendiriyor. Komite raporu sonbaharda duyurulacak. Rapor, yenilikçi finansın yüzlerce yıllık mülkiyet normlarını sarsabileceğini söyleyen İngiltere ve Galler Hukuk Komisyonu’nun kararlarını baz alabilir.

ACPR, Avrupa Birliği tüketici koruma kurallarını DeFi hizmetlerini kapsayacak şekilde genişletmek istediğini de söyledi. AB milletvekilleri, borsalar ve cüzdan sağlayıcıları gibi merkezi yapıları düzenlemeden sorumlu olacak Kripto Varlık Piyasaları yasasını (MiCA) önümüzdeki hafta oylayacaklar.


Daha Fazla Oku

    düzenleyicilerFransamerkeziyetsiz finansdefiAvrupa Birliği

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jack Schickler

Jack Schickler, Belçika'nın Brüksel kentinde kripto düzenlemelerine odaklanan bir CoinDesk muhabiri. Daha önce MLex haber sitesi için mali düzenlemeler hakkında yazıları yayımlandı. Avrupa Komisyonu ve Birleşik Krallık Hazinesi'nde konuşma yazarı ve politika analisti olarak görev yaptı. Herhangi bir kripto varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Küresel Kripto Borsa Coincall, Türkiye Pazarına Açılıyor

9 Nisan 2024 12:28

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk