Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

CoinShares Raporu: Bitcoin Madencileri Yapay Zekaya Yönelebilir

Raporda, madencilerin önemli maliyet artışlarıyla karşı karşıya kalacağı belirtildi.

22 Nisan 2024 11:58

Güncellenme: 22 Nisan 2024 12:19

CoinShares’in (CS) cuma günü yayımladığı rapora göre, kripto madencileri bitcoin (BTC) yarılanmasının ardından daha yüksek gelir potansiyeli nedeniyle yapay zekaya (AI) yönelebilir.


Bitcoin arzındaki büyüme hızını %50 azaltan ve dört yılda bir görülen yarılanma cuma akşamı gerçekleşti.


Coinshares; BitDigital (BTBT), Hive (HIVE) ve Hut 8 (HUT) gibi madencilik şirketlerinin halihazırda yapay zekadan gelir elde ettiğini belirtiyor. TeraWulf (WULF) ve Core Scientific (CORZ) de mevcut AI operasyonlarını büyütme planlarını tanıtıyor.


James Butterfill liderliğindeki analistlere göre bu eğilim, bitcoin madenciliğinin daha fazla enerji bölgesine taşınabileceğini ve yapay zekaya yapılan yatırımın daha istikrarlı yerlerde büyüyebileceğini gösteriyor.


Raporda, madencilerin yarılanmanın bir sonucu olarak önemli maliyet artışlarıyla karşı karşıya kalacağı, elektrik ve genel üretim maliyetlerinin neredeyse iki katına çıkacağı belirtildi. Madencilik şirketleri, enerji maliyetlerini optimize ederek, madencilik verimliliğini artırarak ve daha uygun fiyatlı donanım satın alarak bu yüksek maliyetleri azaltmaya çalışabilir.


"4. çeyrekte üretimin ağırlıklı ortalamaya göre hesaplanmış nakit maliyeti yaklaşık 29.500 dolardı. Yarılanma sonrası bu maliyetin yaklaşık 53.000 dolar olacağı tahmin ediliyor." Dördüncü çeyrekte ortalama elektrik üretim maliyeti, bitcoin başına yaklaşık 16.300 dolardı, yarılanmadan sonra ise yaklaşık 34.900 dolara yükselmesi bekleniyor.


Varlık yöneticisinin tahminlerine göre, hash oranları 2025 yılına kadar 700 exahash'a yükselebilir, ancak madenciler kârsız makineleri kapattıkça bu rakam %10 düşebilir. Hash fiyatlarının ise 53 dolar/ph/gün'e düşmesi bekleniyor.


Burada bahsedilen hash oranları, bir proof-of-work blok zincirinde işlemleri gerçekleştirmek için kullanılan toplam hesaplama gücünü ifade ediyor.


CoinShares, madencilerin finansal borçlarını aktif olarak yönettiğini ve bazılarının borçlarını ödemek için fazladan nakit kullandığını belirtiyor.


Daha Fazla Oku

    Bitcoin madenciliğibtckripto madenciliği

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Will Canny

Will Canny, finansal hizmetler sektöründe kanıtlanmış bir geçmişe sahip deneyimli bir piyasa muhabiridir. Şimdi CoinDesk'te bir sözleşme muhabiri olarak kripto ritmini takip ediyor.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitcoin ETF'leri 19 Günlük Giriş Serisini Bozdu

18 Haziran 2024 14:43

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk