Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Coinbase Prim Endeksi: Bitcoin’in Yükselişi ABD’deki Talebin Gücünden Kaynaklanıyor

Manşetlere taşınan spot bitcoin ETF’lerinin kaydettiği yüksek girişler olsa da ABD’li yatırımcıların iştahını gösteren farklı ölçütler de bulunuyor.

16 Şubat 2024 09:58

Güncellenme: 16 Şubat 2024 11:45

Trading verilerine göre, bitcoin’in (BTC) 52.000 dolara yükselmesi ABD’li yatırımcıların güçlü talebinden kaynaklanıyor.


Spot bicoin borsa yatırım fonlarının (ETF) kaydettiği yüksek girişler manşetlere hakim olurken, BTC ABD merkezli kripto borsası Coinbase’te 9 ayın en yüksek primiyle işlem görüyor.


Analitik firması CryptoQuant'ın verilerine göre, Coinbase'in Binance'e kıyasla bitcoin fiyat farkını ölçen "Coinbase Premium Endeksi", dün Mayıs 2023'ten bu yana en yüksek seviyesi olan 0,12'ye ulaştı. CryptoQuant, "Yüksek prim değerleri, ABD'li yatırımcıların Coinbase'te satın alım baskısı yarattığını ifade ediyor" dedi.10x Research'ün kurucusu Markus Thielen, fiyat artışının büyük kısmının ABD işlem saatlerinde gerçekleştiğini belirtti.


Thielen, dün yayımladığı piyasa raporunda, "Son 30 gün içinde BTC yüzde 17 yükseldi ve bu yüzde 17'nin yüzde 11'i ABD işlem saatlerinde gerçekleşti" dedi. Hem Asya hem de Avrupa saatlerinin yalnızca yüzde 3'lük bir fiyat artışından sorumlu olduğunu da sözlerine ekledi.Bitcoin bu hafta 52.000 doları aşarak Aralık 2021'den bu yana ilk kez 1 trilyon dolarlık piyasa değerini geri kazandı. Spot BTC ETF'leri ise günlük yaklaşık 500 milyon dolarlık net giriş kaydetti. CoinDesk verilerine göre BTC, geçtiğimiz ay %22 arttı ve CoinDesk 20 Endeksi'nin (CD20) %15'lik yükselişinden daha iyi bir performans gösterdi.


Daha Fazla Oku

    BitcoinbtcCoinbaseBinance

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Krisztian Sandor

Krisztian Sandor NYU'dan ekonomi derecesiyle mezun oldu ve Fulbright bursuyla ekonomi gazeteciliği eğitimi aldı. Reuters ve Forbes'da çalıştı.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Coinbase: Yarılanma Sonrası Kripto Piyasasının Kaderini Makro Faktörler Belirleyecek

21 Nisan 2024 12:57

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk