Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

CME’de Listelenen BTC ve ETH Vadeli İşlemleri Yükseliş Sinyali Veriyor

Nadir görülen bu sinyal, spot olmasa da kurumsal müşterilerin yoğun ilgi gösterdiğini ifade ediyor.

28 Kasım 2023 17:45

Güncellenme: 28 Kasım 2023 20:09

Chicago Ticaret Borsası'nın (CME) bitcoin (BTC) ve ether (ETH) vadeli işlemler piyasasında ortaya çıkan modelleme, lider kripto para birimlerinde uzun pozisyonların arttığını gösteriyor.


Vadeli işlem sözleşmeleri, dayanak varlıkları vade öncesinde belirlenen bir fiyattan almak veya satmak için yapılan yasal sözleşmelerdir. Bir emtianın vadeli işlem fiyatının spot fiyattan daha yüksek olduğu bir durumlara contango adı verilir ve satın alım baskısının artması, genellikle contango’nun genişlemesine neden olur.


K33 Research verilerine göre, BTC ve ETH vadeli işlemleri de 2018’den bu yana çok nadir görülen bu modele işaret ediyor. Burada front month ve next month (ön ay ve gelecek ay) sözleşmeleri devreye giriyor.


Söz konusu CME vadeli işlemler sırasıyla 5 BTC ve 50 ETH olarak boyutlandırılıyor. Yazının yazılması sırasında aralık ayında sona eren sözleşmeler ön ay sözleşmeleri olarak adlandırılabilirken ocak ayında sona erenler sonraki ay sözleşmelerini temsil ediyor.Gelecek ve ön ay BTC ve ETH sözleşmeleri arasındaki haftalık spread, 2021 başlarındaki boğa piyasası günlerinden bu yana ilk kez yıllık yüzde 1,5'e genişledi.


Bu model bugüne kadar sadece dört kez meydana geldi ve bunlardan üçü boğa koşuları sırasında, biri ise Mart 2020'deki koronavirüs kaynaklı çöküşten birkaç hafta önce görüldü.


K33 Research’ün kıdemli analisti Vetle Lunde, her iki piyasada da contango daralsa da yükseliş duyarlılığının devam ettiğini söylüyor.


“Aralık sözleşmelerinde 7 bin BTC değerinde açık pozisyon kapatıldı. ETH cephesinde ise en yüksek nominal açık pozisyon sayısı görüldükten sonra bu durum fazla uzun sürmedi.”


“Getiri primleri çift haneli kalmaya devam ediyor, yani CME’nin duyarlılığı yükseliş eğilimini koruyor.”


Pear Protocol'ün kurucusu Huf, contango'nun son zamanlarda genişlemesinin, geleneksel piyasa oyuncularının yükseliş bahislerinden kaynaklandığını bildirdi.


Huf, CoinDesk'e şöyle söyledi: "Bu durum TradFi oyuncularının uzun pozisyonlara sahip olduğunu ancak bunların spot olmadığını gösteriyor, böylece savunmasız bir konuma düşülüyor. Spot ETF'lerin potansiyel onayı durumu çözebilir."


Daha Fazla Oku

    Bitcoinspotvadeli işlemlerETH

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yeni Vergi Paketi TBMM'ye Sunulmaya Hazır, Kripto Vergi Oranı Belirlendi

14 Haziran 2024 18:14

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk