Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin’in Son Rallisi Mart Ayındaki Kırılmadan Çok Farklı, Peki Neden?

Son kırılma, mart ayının aksine olumlu makroekonomik detaylar ile karakterize ediliyor.

7 Haziran 2024 11:59

Güncellenme: 7 Haziran 2024 12:08

Bitcoin (BTC), 70.000 dolarlık önemli bir eşiği aştı ve gözünü mart ayında ulaştığı rekor seviyeleri yeniden test etmeye dikti. Söz konusu seviyenin üzerindeki son yükseliş, üç ay önce tanık olunandan farklı görünüyor.


Frothy market

Bu terim, dayanak varlıkların sürdürülemez derecede hızlı fiyat artışı sergilediği bir piyasa durumunu ifade eder. Genellikle bir fiyat düzeltmesinin habercisi olan frothy market, kaldıraçlı spekülatif bir çılgınlık ile karakterize edilir. Ancak bu sefer, bitcoin ve diğer kripto para birimlerine bağlı sürekli vadeli işlemler böyle bir işaret göstermiyor.


Veri platformu CoinGecko'ya göre, açık faiz ağırlıklı fonlama oranları sıfırın üzerinde seyretmeye devam ediyor, bu da mart ayında görülen yüksek seviyelerin oldukça altında.Başka bir deyişle, yükseliş uzun pozisyonları baskın kalıyor ve boğalar pozisyonlarını açık tutmak için ayılara ödeme yapmaya istekli. 


Piyasanın frothy olmaması, 70.000 doların üzerindeki yeni kırılmanın mart ayına göre daha uzun sürebileceği anlamına geliyor. Diğer büyük hacimli kripto para birimlerindeki fonlama oranları da tahminleri destekliyor.Velo Data'nın grafiği, BTC de dahil olmak üzere büyük hacimli kripto paralardaki fonlama oranlarının şu anda yeşil bölgede seyrettiğini ve yıllık %10 ila %20 aralığını temsil ettiğini gösteriyor. %100'ün üzerindeki fonlama oranları, kırmızı çubuklarla işaretlenmiş ve aşırı yoğun kategoriyi temsil ediyor.


Velo Data'ya göre, haberin yayına hazırlanması sırasında Binance, OKX ve Deribit gibi büyük borsalarda bitcoin'in yıllık üç aylık vadeli işlem primi yüzde 10 ila yüzde 13 arasında değişiyor ve bu, mart ayının en yüksek seviyesi olan yüzde 25'in epey altında. Primdeki ölçülen artış aynı zamanda spekülatif coşkunun yokluğuna da işaret ediyor.


Olumlu makro gelişmeler

Mevcut makroekonomik ortam, kripto para birimleri de dahil olmak üzere risk varlıklarını mart ayına göre daha fazla destekliyor.


Bloomberg'e göre, JPMorgan Chase & Co. ve Citigroup Inc. gibi yatırım bankacılığı devleri, ABD Merkez Bankası'nın önümüzdeki ay gösterge borçlanma maliyetini 25 baz puan düşürerek %5 ila %5,25 aralığına çekmesini bekliyor. Fed fon vadeli işlemleri, yatırımcıların yılın son çeyreğinde faiz indirimlerini fiyatladığını gösteriyor.


Avrupa Merkez Bankası ve Kanada Merkez Bankası tetiği çoktan çekti.


Faiz indirimi eğilimi, trader’ların yeniden canlanan enflasyonun ABD merkez bankasını faiz artırımlarına devam etmeye zorlayacağından korktuğu mart ayından oldukça farklı.


Haber bülteni platformu LondonCryptoClub'a göre, petrol fiyatlarındaki son düşüş de bitcoin'i destekliyor.


West Texas Intermediate (WTI) ham petrolünün varil fiyatı bir ayda %13'ün üzerinde düşerek 75,50 dolara geriledi, bu da dezenflasyona işaret etti ve devlet tahvili getirileri üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturdu. Risksiz oran olarak adlandırılan getirilerdeki düşüşün finansal piyasalarda risk almayı teşvik ettiği söyleniyor.


LondonCryptoClub'ın kurucuları şunları söylüyor: "Petrol şu anda en yüksek seviyelerden %12 uzakta ve yılbaşından bu yana yalnızca %7 arttı. Düşük petrol fiyatları genellikle 10 yıllık enflasyon beklentilerini düşürür ve bu da 10 yıllık ABD getirilerini düşürür... Tüm bunlar bitcoin'i daha da yükseğe çıkarmaya yardımcı olabilir."


Daha Fazla Oku

    makroBitcoinbtc

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitcoin ETF'leri 19 Günlük Giriş Serisini Bozdu

18 Haziran 2024 14:43

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk