Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin’in Son Rallisi Daha Önce Tanık Olduklarımızdan Farklı!

Bitcoin, dolar endeksi ve Hazine getirilerindeki gücü göz ardı ederek çift haneli bir ralli gerçekleştirmeyi başardı.

16 Şubat 2024 16:08

Güncellenme: 16 Şubat 2024 17:35

Bitcoin (BTC), 23 Ocak'tan bu yana yüzde 35'in üzerinde artışla 52.000 doların üzerine çıktı ve birkaç hafta içinde çift haneli kazançlar elde etti. Ancak bu rallinin önemli tarafı, ABD doları endeksi (DXY) ve Hazine getirilerinin yeniden canlanmasıyla bir arada gerçekleşmesi.


Doların önde gelen diğer itibari para birimleri karşısındaki döviz kurunu ölçen DXY, bu yıl yüzde 3 değer kazandı ve endeks, 23 Ocak'tan bu yana yüzde 1 civarında arttı.


Bitcoin şimdiye kadar ABD doları ile negatif bir korelasyona sahip oldu ve yalnızca doların zayıfladığı dönemlerde keskin ralliler kaydetti. Örneğin DXY, bitcoin'in ilk kez 50.000 doların üzerine çıktığı Şubat 2021'de %2 düşüşle 90'ın altına gerilemişti.


ABD doları uluslararası finans ve banka dışı borçlanmalarda epey önemli olduğundan, para biriminin güçlenmesi dünya çapında sıkılaşmaya yol açar. Teknoloji hisse senetleri, kripto para birimleri ve altın gibi risk varlıklarına olan yatırımları caydırma gücüne sahip olur.


Benzer şekilde, 10 yıllık ABD Hazine getirisindeki bir artış da genellikle diğer varlıklardan çıkışları teşvik eder. Getiriler üç hafta içinde %4,10'dan %4,26'ya yükseldi ve beklenenden yüksek açıklanan ABD enflasyon oranları, Fed'in erken bir faiz indirimi olasılığını azalttı.


Bitcoin'in dayanıklılığı ise muhtemelen ABD'deki spot borsa yatırım fonlarına yapılan güçlü girişlerden kaynaklanıyor. Yaklaşık bir düzine ETF, 11 Ocak'ta işlem görmeye başlamalarından bu yana yaklaşık 5 milyar dolarlık net giriş topladı.


Bu sefer ne farklı? 

Crypto Is Macro Now haber bülteninin yazarı Noelle Acheson: "DXY ve ABD getirilerindeki sıçramayla birlikte BTC’de görmeye başladığımız şey, güçlü girişlerin başlangıcıydı. Satış baskısını dengeleyen bir satın alım baskısı vardı ve şimdi de toparlanıyor."


“Çin, Nijerya ve diğerleri gibi bölgelerdeki 'güvenli liman' arayışı sürüyor ve muhtemelen yatırımcı tabanının büyümesi ile yarılanmayı perspektifine alan bazı spekülatif girişler de görüyoruz.”


Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin, deflasyonist baskılar, emlak piyasası krizi ve borsa çöküşüyle karşı karşıya. Haber platformu Reuters'a göre, Çin vatandaşları ekonomik sıkıntının ortasında bitcoin'e sarılmış durumda. Benzer şekilde, Nijerya'nın devam eden döviz krizi ve yaygın enflasyon, kripto para birimlerine olan talebi artırıyor.


Bitcoin'in bazıları için her zaman güvenli bir liman, diğerleri için ise gelişmekte olan bir teknoloji oyunu (veya risk varlığı) olduğunu söyleyen Acheson, kripto para birimine yönelik riskten korunma talebine atıfta bulunuyor. “ETF'ler herhangi bir durumu değiştirmiyor, sadece bir kanal görevi görüyorlar.”


QCP Capital'e göre, CME'nin bitcoin vadeli işlemlerini yapmak için gerekli marjı artırma kararı da bitcoin rallisine katkıda bulunuyor olabilir.


Daha Fazla Oku

    BitcoinbtcDolarhazine

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
ETH ETF İhraççıları Fonlarını Önümüzdeki Salı Ticarete Açabilecek

16 Temmuz 2024 11:19

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk