Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin'in Kripto Piyasası Hakimiyeti Yüzde 50'ye Yükseldi

Spot bitcoin ETF’leri ve düzenleyici eylemler önemli bir katalizör olabilir.

19 Eylül 2023 12:20

Güncellenme: 19 Eylül 2023 12:32

Bitcoin (BTC) yaklaşık bir aydır yerinde sayıyor ve şu anki fiyatı 30 gün önce de aynı olan 26,900 dolar civarında. Ancak kripto para birimi, sektördeki riskler arttıkça piyasa hakimiyetini artırıyor.


İşlem hacmine göre lider kripto para biriminin piyasa hakimiyeti oranı yüzde 50,2’ye yükselerek son ayın en güçlü seviyesine ulaştı. Oran, haziran ayının sonunda yüzde 52’ye yaklaşarak tüm zamanların en yüksek seviyesini görmüştü.


BlackRock’ın spot BTC borsa yatırım fonu başvurusunun ardından yüzde 52 seviyesine yükselmeden önce bu oran, iki yıldan fazla bir süredir yüzde 39 ila 49 arasında seyrediyordu.


Riskler ve olumlu etkenler

Kripto hizmetleri sağlayıcısı Matrixport’un araştırma başkanı Markus Thielen, pazartesi günkü CoinDesk TV röportajında, BTC’nin ETF listelemelerinden daha fazla “satın alım baskısına” sahip olduğunu, altcoin’lerin ise kırılmanın eşiğinde olabileceklerini açıkladı. Thielen piyasadaki riskleri şöyle sıraladı: FTX’in token satışları, Ethereum protokol gelirlerinin azalması ve risk sermayesi yatırımcılarının token satmalarına izin veren token kilit açılımları.


Makro analisti Noelle Acheson, bitcoin’in pazartesi günü New York Finansal Hizmetler Departmanı (NYFDS) tarafından önerilen düzenleyici değişikliklerden olumlu etkilenebileceğini söyledi. NYFDS’nin önerisine göre, bitcoin yeşil listeye alındı. Böylece daha az düzenleyici zorlukla karşılaşacak.


İlginizi çekebilir:Daha Fazla Oku

    Bitcoinpiyasa hakimiyeti

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Krisztian Sandor

Krisztian Sandor NYU'dan ekonomi derecesiyle mezun oldu ve Fulbright bursuyla ekonomi gazeteciliği eğitimi aldı. Reuters ve Forbes'da çalıştı.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Aptos, Microsoft, Brevan Howard ve SK Telecom ile DeFi Ortaklığı Kuruyor

18 Nisan 2024 18:18

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk