Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin'in 'Doların Etkisinden Çıkma' Anlatısı Zayıflıyor

Doların 2023 boyunca uluslararası işlemlerde tercih edilen para birimi pozisyonunu korumasıyla birlikte, kripto piyasasının dolardan uzaklaşması senaryosu için çok erken görünüyor.

17 Ocak 2024 14:57

Güncellenme: 17 Ocak 2024 15:42

Kripto savunucuları, bitcoin (BTC) serüveninin on yıl önce başlamasından bu yana ABD dolarının (USD) küresel rezerv para birimi olma rolünden uzaklaşmasını tanımlayan "dolarsızlaşma" terimine takıntılı halde.


ABD yerel bankalarının yaşadığı sıkıntılar ve federal borcun 34 trilyon dolara ulaşarak rekor kırmasıyla beraber, bu istek daha da alevlenmiş durumda. Ancak veriler, ABD devlet tahvillerine olan küresel talebin sabit kalmasıyla birlikte doların uluslararası işlemlerde en çok tercih edilen para birimi olmaya devam ettiğini gösteriyor.


Tüketici bankacılık şirketi Credit Agricole'un G10 FX strateji ekibi, pazartesi günü müşterilere yolladığı notta şunları belirtti: “2023 yılında uluslararası SWIFT işlemlerindeki USD kullanımı artarak on yılı aşkın bir sürenin en yüksek seviyesine ulaştı. Buna karşılık EUR payı azaldı, JPY ile GBP'nin payı ise daha ılımlı bir hal aldı.”


Valentin Marinov liderliğindeki stratejistler, "USD'nin uluslararası ödemeler ve işlemlerde tercih edilen para birimi olarak artan önemi, küresel resmi ve özel yatırımcıların bu parayı satın almasının bir başka nedeni. Buna karşılık, dolarsızlaşmaya yönelik her türlü çabanın yavaşlaması gerektiğini düşünüyoruz” diye ekledi.


Başka bir deyişle doların, stres zamanlarında tercih edilen para birimi olarak kalması, bitcoin ve hisse senetleri gibi diğer varlıklardan para çekmesi muhtemel.


Uluslararası Para Fonu'nun verileri, 2023'te dünya çapındaki merkez bankaları tarafından tutulan döviz rezervlerindeki USD payının %59'da sabit kaldığını, önceki üç yılla aynı seviyede olduğunu gösteriyor. Euro’nun payı ise 2017'den bu yana ikinci en düşük seviyesine geriliyor.


ABD Hazine tahvillerindeki (UST) yabancı yatırım eğilimleriyle ilgili olarak da Asya’da bulunmayan ülkelerin Çin, Hong Kong ve Japonya'nın varlıklarındaki düşüşü telafi ederek küresel rakamı sabit tuttuğu belirtiliyor.


Global Times'a göre, Çin'in ABD Hazine bonoları stoku ekim ayında 769.6 milyar dolar olarak kaydedildi, bu durum yedi ay üst üste düşüş ve yılın on ayında 97.5 milyar dolarlık bir gerilemeye işaret etti. Çin'in Hazine bonolarındaki azalma, ülkenin doların etkisinden çıkma anlatısını güçlendirdi. 


Credit Agricole'a göre, bazı ülkelerin Hazine bonolarındaki düşüş, döviz rezervlerindeki düşüşle bağlantılıydı. Örneğin, Çin gibi ülkeler uzun süredir ticaret fazlası yoluyla kazanılan rezervleri ABD Hazine bonolarında tutuyor ve bu şekilde Amerikan tüketimini finanse ediyor.


Daha Fazla Oku

    Bitcoinabdhazine tahvilDolarusd

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Aptos, Microsoft, Brevan Howard ve SK Telecom ile DeFi Ortaklığı Kuruyor

18 Nisan 2024 18:18

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk