Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin’in Yüzde 4’lük Düşüşü Fonlama Oranlarını Dizginliyor

BTC de dahil olmak üzere önde gelen token’ların fonlama oranları, aşırı kaldıraçlı boğaların piyasadan çıkışını işaret ediyor.

11 Aralık 2023 11:47

Güncellenme: 11 Aralık 2023 12:09

Bitcoin (BTC)’in gördüğü yüzde 4’lük düşüş, kripto konsolide vadeli işlemler piyasasını dizginledi ve yıl sonuna kadar devam edebilecek istikrarlı bir yükselişin önünü açtı.


Kısa vadeli borçlarda uzun vadeli ödeme planı süreçlerine "konsolidasyon" adı verilir. Bu işlemler, borcun bilinen vadesi yerine ileri tarihte bir vade ile işlenmesini ifade eder. Fonlama oranları bir varlığın uzun (alım) ve kısa (satım) pozisyon sahiplerine ait ödemelerin borsalar tarafından her sekiz saatte bir hesaplanmasıdır. Pozitif fonlama oranları konsolide sözleşmenin spot fiyatlara göre primli işlem gördüğü anlamına gelir, yani uzun pozisyonlar baskındır ve yatırımcılar pozisyonlarını açık tutmak adına kısa pozisyonlara ödeme yapmaya devam ederler.


Genel olarak yüzde 0,10’dan daha yüksek fonlama oranları aşırı yükseliş kaldıracını, diğer bir deyişle uzun pozisyonların aşırı kalabalıklaştığını temsil etmek için kullanılır.


Velo Data platformuna ait verilere göre, BTC, ETH ve diğer lider kripto para birimlerinin fonlama oranları geçen haftanın ikinci yarısında sürekli olarak yüzde 0,15’e ulaştı ve kaldıraçlı piyasanın yoğun ilgi gördüğünü kanıtladı.Ancak bugün piyasa genelindeki fiyat düşüşleri bu durumu dizginledi.


Gelişme aşırı kaldıraçlı trader’ların piyasa hareketleri sebebiyle sarsıldığını işaret ediyor. Kaldıraçla ilişkili fonlama oranları veya maliyetler, momentum durduğunda bir yük haline gelir ve bu da trader’ları piyasadan ayrılmaya zorlar.Kavramsal açık pozisyonlardaki düşüş ve açık kripto vadeli işlem sözleşmelerindeki kilitli dolar değeri aynı şeyi gösteriyor. Bu haberin yazılması sırasında XLM, UNI, LINK ve XMR açık pozisyonları son 24 saatte çift haneli bir düşüşe tanık oluyor.


Bitcoin ve ether’deki açık pozisyonlar ise sırasıyla yüzde 1,3 ve 6,7 azalmış durumda.


Daha Fazla Oku

    btcBitcoinvadeli işlemlerfonlama oranları

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitget Baş Analisti Ryan Lee, Alman Hükümetinin BTC Satışı ve Piyasa Etkilerini Değerlendirdi

15 Temmuz 2024 15:28

4
Boğa Piyasası Bitti mi?

12 Temmuz 2024 14:47

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk