Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Layer 2

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin Yılbaşından Beri Yüzde 37 Değer Kazandı

Kripto piyasası yılbaşından beri yakaladığı istikrarlı yükselişini sektörün gündemini işgal eden olumsuz haberlere rağmen sürdürüyor

23 Ocak 2023 11:03

Güncellenme: 23 Ocak 2023 11:08

Piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto parası Bitcoin, 2023 yılına girdiğimizden beri yüzde 37’lik değer kazanmış durumda. Dünden beri yüzde 0,84’lük değer kaybeden Bitcoin şu sıralar 22 bin 712 dolardan işlem görüyor. Kripto piyasasında elinde en büyük oranda Bitcoin fonu tutan ve CoinDesk, Grayscale ve Genesis’in de çatı şirketi konumundaki Digital Currency Group’ta yaşanan likidite sıkıntıları Bitcoin’in fiyatında ani bir değişime yol açmamış durumda. Öyle ki Bitcoin’in hafta sonu yakaladığı 23 bin dolarlık seviye, Ağustos 2022’den beri yakalanan en yüksek fiyat performansı.


“Bitcoin’in 20 bin doları test etmesi bizi şaşırtmayacak”

Ancak bu yükselişin geçici olduğunu, Digital Currency Group bünyesinde faaliyet gösteren kripto kredi şirketi Genesis’in geçen hafta iflas başvurusunda bulunmasını Bitcoin’in fiyatında aşağı yönlü hareketliliğe yol açabileceğini düşünenler de var. CoinDesk’e konuşan kripto fon yönetim şirketi BitBull Capital’in CEO’su Joe DiPasquale, “Bitcoin ve birkaç altcoin daha aşırı değerli durumda ve bir düzeltme yapması gerekiyor. Dolayısıyla Bitcoin’in önümüzdeki günlerde 20 bin dolar seviyesini test etmesini görmek bizi şaşırtmayacaktır” diye konuşuyor.


Piyasa değeri bakımından diğer büyük kripto paraların büyük çoğunluğunda yukarı yönlü hareketlilik sürüyor: Ethereum dünden beri yüzde 0,36’lık, XRP yüzde 2,16’lık, Binance Coin (BNB) yüzde 0,44’lük, Cardano (ADA) yüzde 0,37’lik, Dogecoin (DOGE) yüzde 4,06’lık ve Stellar (XLM) ise yüzde 1,36’lık yükseliş kaydetmiş durumda.


Son 24 saatte en çok yükselen kripto para yüzde 42,09’luk yükselişiyle Axie Infinity (AXS) olurken, Smooth Love Potion (SLP) yüzde 24,65’lik, Yield Build Games (YGG) yüzde 23,51’lik, Ribbon Finance (RBN) yüzde 18,75’lik, Stepn (GMT) yüzde 17,18’lik ve Flow yüzde 15,11’lik değer kazanmış vaziyette.


ABD’de ise resesyon endişelerinin devam ettiğini düşünürsek bu hafta açıklanacak büyüme verisinin vereceği sinyaller de yakından takip ediliyor. “Ortalama piyasa beklentisi önceki çeyrekte yüzde 3,2 büyüyen GSYH rakamının bu kez yüzde 2,6 oranında artış göstereceği yönünde. Verinin daha güçlü bir tablo ortaya koyması büyümeye ilişkin risklerin düşük olduğuna yönelik algı yaratarak iyimserlik yaratabilir” ifadelerinin yer aldığı varlık yönetim şirketi Ünlü & Co.’nun günlük piyasa analizi şöyle devam ediyor: “Bu hafta ayrıca Fed’in enflasyonu takip etmek için kullandığı PCE endeksi de açıklanacak. TÜFE’ye paralel olarak PCE’de de yıllık bazda hem manşet rakamın (yüzde 5,5’ten yüzde 5,0’e) hem de çekirdek rakamın (yüzde 4,7’den yüzde 4,4’e) aşağı yönlü bir eğilim sergilemesi bekleniyor.”
Daha Fazla Oku

    BitcoinGenesisDigital Currency GroupGrayscale

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk