Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin Yeniden 28,5 Bin Doların Üzerinde

Ether de yükselişe geçti. Hisse senedi piyasaları ise düşüşte.

3 Mayıs 2023 09:42

Güncellenme: 3 Mayıs 2023 10:02

Bitcoin (BTC), geleneksel bankacılık cephesinde yaşanan olumsuzluklar sebebiyle yatırımcıların kripto varlıklara olan ilgiyi yeniden kazanmaları sayesinde yeniden yükseliyor.


CoinDesk verilerine göre, piyasa değeri olarak en büyük kripto para olan BTC, son 24 saatte yüzde 1,94 artışla 28,755 dolardan işlem görüyor. BTC’nin fiyatı, Los Angeles merkezli PacWest Bancorp (PACW) ve Phoenix merkezli Western Alliance Bank (WAL) bankalarının hisselerinin sırasıyla yüzde 27 ve yüzde 15 oranında düşmesiyle büyük bir sıçrama yaşadı. Bu sıralarda açıklanan İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı (JOLYS) da bekleneni karşılamadı.


Haftanın başlarında First Republic de dahil olmak üzere dört ABD bankasının çöküşü, ekonomiyi sarsarken kripto fiyatlarını yükseltiyor gibi görünüyor. İstihdam verileri, bu gelişmenin ekonomiyi zayıflattığını, enflasyonist baskıların azalabileceğini ve dijital varlıkların olumlu etkilendiğini gösteriyor.


Piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto Ether (ETH) de yüzde 1,69 oranında yükselerek 1,860 dolardan işlem görmeye başladı. Kripto piyasasının performansını ölçen CoinDesk Piyasa Endeksi (CMI), gün boyunca yüzde 2’nin üzerinde arttı.


Hisse senetleri cephesinde ise S&P 500 endeksi yüzde 1,1 düşüşle işlem gördü. Hem Dow Jones Endüstriyel Ortalaması (DJIA) hem de teknoloji ağırlıklı Nasdaw Composite endeksi yaklaşık yüzde 1 değer kaybetti.


Tahvil piyasalarında, yakın vadeli faiz oranı beklentilerini gösteren 2 yıllık Hazine pusulası, 16 baz puan (bps) düşerek yüzde 3,94 civarında seyretti. 10 yıllık pusula ise yaklaşık 14 bps düşerek yüzde 3,42’ye geriledi.


CoinShares’in nisan ayında yaptığı ve 37 yatırımcının katıldığı ankette, yatırımcıların yüzde 64’ü Fed’in politik hatalar yaptığını, yüzde 22’si ise henüz herhangi bir hata yapmadığını söyledi.


Ayrıca bu çalışma, yılın ilk çeyreğinde gerçekleşen düzenleyici eylemlere rağmen portföylerdeki dijital varlık oranının yüzde 0,7’den yaklaşık 1,6’ya yükseldiğini gösterdi.


Ethereum, ocak ayındaki anketten bu yana en çok tercih edilen varlık olmaya devam ediyor. Coinshares bu konu hakkında şu açıklamaları yapıyor: “Belirsizliklerin içerisinde Shapella yükseltmesinin bu kadar etkili olduğunu görmek cesaret verici.”


Bununla birlikte, birçok finansman yöneticisi, altcoin’lere olan ilginin oldukça az olduğunu söylüyor.


Kripto piyasası analiz firması Amberdata’nın türev piyasalar yöneticisi Greg Magadini, “Ekonomi daha da zayıflarsa, bu ETH’ye zarar verebilir. ETH’nin aşağı yönde düşük bir performans göstermesine neden olur. Potansiyel bir durgunluk, Fed’in bu yılın ilerleyen dönemlerinde faiz oranlarını düşürmesine yol açar. Aslında bu, altın ve BTC için iyi bir gelişme olur.”


Daha Fazla Oku

    BitcoinEtherbtc

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Binance Deployer’ına Bağlı Cüzdandan 27 Milyon Dolarlık Tether Çalındı

13 Kasım 2023 17:29

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk