Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Layer 2

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin Yeni Yaşına Sakin Giriyor

Bugün 14'üncü yaşını kutlayan Bitcoin doğum gününde yatay bir performans gösterirken, makroekonomik taraftaysa gözler Fed faiz toplantısına dair açıklanacak tutanaklarda.

4 Ocak 2023 10:03

Güncellenme: 4 Ocak 2023 10:16

Piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto parası Bitcoin, 14’üncü yaş gününde yatay bir performans gösteriyor. Dünden beri yüzde 0,17’lik artış kaydeden Bitcoin 16 bin 849 dolardan işlem görüyor.


Diğer büyük kripto paraların performansıysa Bitcoin’e kıyasla nispeten göz dolduruyor. 2022 yılında blokzincir altyapısında tarihi bir değişime tanıklık eden Ethereum düne kıyasla yüzde 2,57’lik artış göstererek 1,248 dolardan el değiştiriyor.  


"Dibi gördüğümüzü düşünmüyorum"

CoinDesk’e konuşan varlık yönetim şirketi DFD Partners’ın başkanı Bilal Little, “Dibi gördüğümüzü düşünmüyorum” diyor ve devam ediyor: “Muhtemelen birden fazla sansasyonel haberlerin etkisiyle fiyatlarda düşüş yaşanabilir. 12 ila 13 bin dolar arasında bir seviyeye düştüğünde ise piyasanın düzlüğe çıkacağını düşünüyorum.”


Piyasa değeri bakımından diğer büyük kripto paraların çoğunluğunda yeşil bir görünüm söz konusu. Binance Coin (BNB) dünden beri yüzde 3,51’lik, Dogecoin (DOGE) yüzde 1,09’luk ve Cardano (ADA) ise yüzde 4,21’lik artış kaydetmiş durumda.


Son 24 saatin en çok kazandıran kripto parası yüzde 30,48’lik devasa yükselişiyle Serum (SRM) olurken, FTX çöküşünden büyük darbe alan ve hızla değer kaybeden Solana (SOL) yüzde 19,29’luk artış göstermiş durumda. Near Protocol (NEAR) yüzde 10,74, Load Network (LDO) yüzde 10,7, Ethereum Classic yüzde 10,29 ve Raydium (RAY) yüzde 9,51’lik yükseliş kaydetmiş vaziyette.


Kripto piyasasının gidişatında 2022 yılında yaşanan çöküşler hariç söz sahibi olan makroekonomik gelişmeler ise yeni yılda da belirleyici olmaya devam edebilir. Dolayısıyla yeni günün en önemli konu başlığını üç hafta önce gerçekleştirilen ve 50 baz puanlık faiz artırımına başvurulan Fed toplantısının tutanakları olacak. Varlık yönetim şirketi Ünlü & Co.’nun günlük yolladığı piyasa bülteninde, “Açıklanan yeni makroekonomik tahminlerde ise yukarı yönlü revizyonlar gördük. Buna göre Fed 2023 yılında PCE enflasyonu beklentisini yüzde 2,8’den yüzde 3,1’e yükseltirken aynı yıl için faiz oranı beklentisi ise yüzde 4,6’dan yüzde 5,1 seviyesine taşıdı. Özellikle faiz tahminlerinin piyasa beklentisinin (yüzde 5) üzerinde olması rahatsızlık yaratan bir unsur olarak çalıştığı için tutanaklarda faizlerin nihai seviyesi hakkında verilebilecek mesajların bir kez daha hareketlilik yaratabileceğini göz önünde bulundurmak gerekir” ifadeleri yer alıyor.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk