Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin, Yatırımcıların ABD Borç Sınırı Sürecini Gözlemlemeleri Devam Ederken 28 Bin Doların Altına Düştü

Yatırımcılar, borç limiti anlaşmasıyla ilgili meclis oylamasını bekledi.

31 Mayıs 2023 10:03

Güncellenme: 31 Mayıs 2023 10:12

Bitcoin (BTC), salı günü ABD borç sınırı anlaşması süreci belirlenirken istikrarını korusa da sonrasında 28 bin doların altına düştü.


CoinDesk verilerine göre, piyasa değeri olarak en önemli kripto para birimi, son 24 saat içerisinde yaklaşık yüzde 0,1 artışla 27,740 dolardan işlem görüyor.ABD başkanı Joe Biden ve meclis başkanı Kevin McCarthy’nin borç sınırını 1 Ocak 2025’e kadar askıya alıp haziran ayından itibaren yükümlülüklerin yerine getirilmesini önlemek amacıyla bir anlaşmaya varmasının ardından BTC, üç haftadır ilk kez 28 bin doları aştı. Anlaşma, ABD Hazinesi’nin hazine genel hesabını yenilemek amacıyla yaklaşık 1 trilyon borçlanacağı anlamına geliyor.


Oanda borsasının kıdemli piyasa analisti Edward Moya, gelişmeyle alakalı “Normalde hükümetler, gayri safi yurt içi hasılayı tatsız seviyelere çıkaran borçlara girdiklerinde bu kripto için olumlu bir ortam oluşturur. Ancak önümüzdeki yıl çok fazla kripto şirketi finansman opsiyonlarında zorluk yaşayacak gibi görünüyor.” ifadelerini kullandı.


Bu arada trader’lar ABD Merkez Bankası’nın dovish bir ortam yaratacağına dair beklenti içerisindeler. CME FedWatch Aracı, Fed’in önümüzdeki haziranda gerçekleştireceği toplantıa üst üste dördüncü kez faiz oranlarını 25 baz puan artırma olasılığının yüzde 66 olduğunu gösteriyor. Yaklaşık bir hafta önce yalnızca yüzde 28’lik dilim faiz artışı olmasını bekliyordu.


Kripto veri şirketi Kaiko’nun araştırma analisti Dessislava Ianeva, CoinDesk’le görüşmesi sırasında, Merkez Bankası’nın bilançoyu küçültmeye çalıştığında genellikle niceliksel sıkılaştırmanın (QT) harcamaları kısmen dengelediğini ancak bu baskının tükenmiş olduğunu belirtiyor.


Ianeva, QT dolayısıyla daha fazla faiz artışının “piyasa genelinde ralli umutlarını azaltacağını” söylüyor ve ekliyor: “Bununla birlikte NFT’ler, arz/talep gibi teknik faktörler, likidite ve daha birçok etken Bitcoin piyasasındaki değerleri etkilemeye devam ediyor.”


Yine de Ianeva, daha fazla QT gerçekleşmesi durumunda geçen yılın aksine Bitcoin’in esneklik gösterebileceğine inandığını belirtiyor.


Kripto piyasasının performansını ölçen CoinDesk Piyasa Endeksi (CMI), 24 saat boyunca 0,6 artmış gözüküyor.


S&P 500 salı günü flat bir kapanış yaparken Dow Jones Endüstriyel Ortalaması (DJIA) yüzde 0,1 düşüyor. Teknoloji ağırlıklı Nasdaq endeksi ise yüzde 0,3 yükseliyor.


Tahvil piyasalarında hem 2 yıllık hem 10 yıllık Hazine getirileri 11 baz puan düşerek sırasıyla yüzde 4,44 ve 3,69 civarlarında seyrediyor.


Daha Fazla Oku

    BitcoinbtcABD Merkez Bankası

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Merkeziyetsiz Finansın ARC Reaktörü: RWA Tokenizasyonu

30 Eylül 2023 11:29

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk