Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin Yarılanma Öncesinde 69 Bin Doları Zorlayabilir

Geçmiş döngülerden elde edilen veriler ve bazı teknik analiz araçları, yukarı yönün en az dirençli yol olduğunu gösteriyor.

19 Şubat 2024 12:39

Güncellenme: 19 Şubat 2024 13:24

Bitcoin (BTC), yeniden güçlenen ABD doları ve Hazine getirilerini göz ardı eden boğalar sayesinde 2021'in sonlarından bu yana şahit olunan en yüksek seviyelere ulaştı.


Fiyatların geri çekilmesi olası görünse de, genel yükseliş trendinin devam etmesi bekleniyor. Bitcoin'in 19 Nisan'da gerçekleşecek olan dördüncü madencilik ödülü yarılanmasından önce 69.000 dolarlık rekor seviyeyi zorlaması mümkün görünüyor.


Analiz, geçmiş verileri inceleyen ve göreceli güç endeksi (RSI) adlı teknik göstergeyi baz alan 10X Research tarafından yapılıyor.


Yarılanma Öncesi Boğa Eğilimi 

Piyasa değeri açısından lider kripto para birimi bitcoin'in, yarılanmadan 12-16 ay önce dibi görmesi, yarılanmadan önceki ve sonraki bir yıl boyunca da yükseliş eğiliminde olması bilinen bir teori.


Daha da önemlisi, önceki üç döngü, arz genişlemesinin hızını %50 azaltan bu dört yıllık olayın sekiz haftada fiyatların %30 oranında yükselmesini doğruluyor. 19 Nisan'da gerçekleşmesi beklenen yarılanma, blok başına düşen ödülü 6,5 BTC'den 3,25 BTC'ye düşürecek.


Kripto para birimi, yazılması sırasında yaklaşık 52.000 dolardan işlem görüyor. Geçmiş verilere bakıldığında ise tanık olunan %32'lik artış, fiyatların yarılanma günü veya öncesinde 69.000 dolarlık rekor seviyeye yaklaşabileceği anlamına geliyor.


10X Research kurucusu Markus Thielen, öngörülerini paylaşıyor: "Son üç yarılanma döngüsünden elde edilen veriler gösteriyor ki Bitcoin yarılanmasına yaklaştıkça BTC'nin ralli yapma olasılığı yükseliyor. Bu algı, hiç şüphesiz TradFi topluluğuna da aktarılıyor ve yarılanmadan önce bitcoin ETF'lerine olan talebi artırıyor."


Aylık RSI yönünü kuzeye çeviriyor 

J. Welles Wilder tarafından geliştirilen RSI, genellikle 14 gün, hafta veya ay boyunca fiyat hareketlerinin hızını ve değişimini ölçen bir momentum göstergesidir. 70'in üzerindeki okumalar, fiyatlarda güçlü bir yukarı yönlü momentumu gösterir.


Bir hafta önce, bitcoin'in 14 günlük RSI'ı aralık ayından bu yana ilk kez 80'in üzerine çıktı. 10X Reseaech'e göre, daha önceki benzer 14 sinyalin 12'si hızlanmış yükseliş eğilimlerini işaret etti ve takip eden 60 gün içinde ortalama olarak %54 kazanç sağladı.


Tüm bunlarla birlikte, geçmiş performansların gelecek sonuçları garanti etmediğini unutmamak ve makroekonomik faktörlerin tek başlarına trend oluşturabileceklerini göz ardı etmemek gerekiyor.


Daha Fazla Oku

    Bitcoinbtcyarılanma

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitget Baş Analisti Ryan Lee, Alman Hükümetinin BTC Satışı ve Piyasa Etkilerini Değerlendirdi

15 Temmuz 2024 15:28

4
Boğa Piyasası Bitti mi?

12 Temmuz 2024 14:47

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk