Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin ve Ether’deki Oynaklık Ayıları da Boğaları da Sersemletti

Bazı piyasa gözlemcileri, bitcoin'in son fiyat hareketlerini ABD'deki bankacılık kısıtlamasında alternatif varlıklar arayan yatırımcıların yönlendirdiğini belirtiyor.

15 Mart 2023 10:22

Güncellenme: 15 Mart 2023 14:32

Kripto vadeli işlemlerinde son 24 saatte gerçekleşen pozisyon kapatmalar, normalin üzerinde piyasa oynaklığına sebep olduğu için hem boğaları hem de ayıları etkiledi.


Pozisyon kapatma, bir borsanın, tacirin girişte ibraz ettiği teminatının bir bölümünü ya da tamamını kaybetmesi sonucuda tacirin kaldıraçlı pozisyonunu zorla kapatması olarak tanımlanıyor ve tasfiye olarak adlandırılıyor.


Yüksek hacimli tasfiyeler, tacirilerin kendilerine göre en uygun konumu alabilecekleri sert fiyat hareketlerinin üst veya alt marjlarını işaret edebiliyor.


ABD’de TÜFE istatistikleri gelecek aylarda enflasyonda yavaşlama olacağına yönelik sinyaller verirken ve yatırımcıların kripto dostu bankaların yaşadığı problemlerin uzun vadeli etkilerini görmezden gelirken Bitcoin ve Ether Salı günü 26.000 dolar ve 1.770 doların üzerini gördü.Ancak iki popüler kripto para daha sonra kademeli olarak dengeli bir seviyeye gelirken Çarşamba sabahı Asya piyasalarında, bitcoin 25.000 doların biraz altında işlem görürken, ether 1.700 doların biraz üzerinde işlem gördü.


Söz konusu oynaklık, bitcoin vadeli işlemlerinde 140 milyon doların, ether vadeli işlemlerinde ise 80 milyon doların üzerinde kayıplara neden olurken, kayıpların yüzde 58'i kısa pozisyonlardan ya da fiyat artışlarına karşı oynanan bahislerden gelirken, kalan kısmı ise uzun pozisyonlardan geldi.


Piyasada oynaklık tüm hızıyla sürerken, bazı piyasa gözlemcileri, oluşan fiyat hareketlerinin, yatırımcıların Silikon Valley Bank’in geçen çöküşü sonrasında alternatif varlıklar aramaları nedeniyle gerçekleştiğini belirttiler.
Daha Fazla Oku

    Bitcoinoynaklıkkısa vaderli işlemlerEthereum

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Shaurya Malwa

Shaurya, kripto, DeFi, piyasa mikro yapıları ve protokol analizi konularına odaklanan CoinDesk Asya token ve veri ekibinin ortak lideridir. Shaurya, BTC, ETH, SOL, AVAX, SUSHI, CRV, NEAR, YFI, YFII, SHIB, DOGE, USDT, USDC, BNB, MANA, MLN, LINK, XMR, ALGO, VET, CAKE, AAVE, COMP, ROOK, TRX, SNX, RUNE, FTM, ZIL, KSM, ENJ, CKB, JOE, GHST, PERP, BTRFLY, OHM, BANANA, ROME, BURGER, SPIRIT ve ORCA dahil olmak üzere 1.000 doların üzerinde kripto para birimine sahiptir. Shaurya, Compound, Curve, SushiSwap, PancakeSwap, BurgerSwap, Orca, AnySwap, SpiritSwap, Rook Protocol, Yearn Finance, Synthetix, Harvest, Redacted Cartel, OlympusDAO, Rome, Trader Joe ve SUN'da likidite havuzlarına 1.000 dolardan fazla sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitcoin, Kasım 2021'den Bu Yana İlk Kez 60 Bin Doları Aştı

28 Şubat 2024 17:19

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk