Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin ve Ether Opsiyonları Zirveye Oynuyor

Deribit’in açıklamasına göre, 4,5 milyar dolar değerindeki opsiyonların vadesi cuma günü sona eriyor.

27 Ekim 2023 09:28

Güncellenme: 27 Ekim 2023 09:55

Kripto opsiyon piyasası patlamanın eşiğinde.


İsviçre merkezli Laevitas tarafından takip edilen verilere göre, kripto borsası Deribit’teki aktif bitcoin (BTC) ve ether (ETH) opsiyon sözleşmelerinde kilitli dolar değerinin nominal açık pozisyonu 20,64 milyar dolara yükseldi.


Oranlar, bitcoin’in 9 Kasım 2021’de 66 bin doların üzerindeyken kaydettiği zirveye oldukça yakın. Başka bir deyişle, sözleşmelerdeki mevcut açık pozisyonlar, Kasım 2021'e göre önemli ölçüde daha yüksek.


Küresel kripto opsiyon işlemlerinin yüzde 90'ından sorumlu Deribit’in CCO’su Luuk Strijers, CoinDesk’e şöyle söyledi: “Öne çıkan sözleşmelerin neredeyse ikiye katlanmasıyla bir dönüm noktasına ulaştık. Bu da yalnızca Deribit için değil, piyasa genelinde bir zafer.”


Opsiyonlar, alıcıya dayanak varlığı belirli bir tarihte veya daha önce önceden belirlenmiş bir fiyattan satın alma veya satma hakkı veren türev sözleşmelerdir.


Rekor aktivite, opsiyon piyasasındaki akışların yatırımcılara bağlı olduğu ve piyasa yapıcıların spot piyasa fiyatının belirlenmesinde daha fazla söz sahibi olacağı anlamına geliyor.


Bugün ilerleyen saatlerde (08:00 UTC) Deribit'te yer alan 4,5 milyar dolar değerindeki BTC ve ETH opsiyon sözleşmelerinin süresi dolacak. Aylık ve üç aylık tasfiyelerin kripto piyasasına volatilite getirdiği de bilinen bir gerçek.Bitcoin açık pozisyonlarının çoğu, BTC’nin piyasa faiz oranlarının altında (ITM) yoğunlaşıyor.


Dayanak menkul kıymetin mevcut piyasa fiyatı, alım opsiyonunun işlem fiyatından yüksek olduğunda, alım opsiyonu ITM oluyor.


Daha Fazla Oku

    BitcoinbtcDeribitopsiyonETH

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bybit, Türk Kripto Borsası Narkasa'yı Satın Aldı

23 Mayıs 2024 21:29

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk