Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Layer 2

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin Uzun Zamandır Tutunduğu 17 Bin Dolar Seviyesini Sonunda Kırdı

Digital Currency Group, Tron, Huobi ve Solana hakkında çıkan polemiklerle dolu bir haftayı geride bırakan kripto piyasası haftanın ilk gününe yüksek moralle giriyor

9 Ocak 2023 10:20

Güncellenme: 9 Ocak 2023 10:25

Piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto parası Bitcoin (BTC) yaklaşık bir aydır 16 ila 17 bin dolar arasında seyreden fiyat performansını sonunda kırmışa benziyor. Dünden beri yüzde 1,44’lük değer kazanan Bitcoin şu sıralar 17 bin 189 dolardan işlem görüyor.


Büyüklük bakımından Bitcoin’in hemen ardından gelen Ethereum’daki yükseliş ise daha dolgun: Düne kıyasla yüzde 3,54’lük artış kaydeden Ethereum 1,307 dolardan el değiştiriyor.


Piyasa değeri bakımından diğer büyük kripto paralarda da yüzler gülüyor. Binance Coin (BNB) yüzde 6,39’luk, XRP yüzde 2,35’lik ve Cardano (ADA) ise yüzde 17,46’lık devasa yükselişiyle dikkatleri üzerine çekiyor.


CoinDesk’e konuşan pazar araştırma şirketi FundStrat’in Başkan Yardımcısı Sean Farrell, blokzincir verilerinin 16 ila 17 bin 200 dolar seviyesi arasındaki BTC’ye alım iştahının yüksek olduğunu söylüyor: “Söz konusu tablo mevcut piyasa koşullarında sağlam bir alış pozisyonu yaratıyor ve böylece yeni bir dip noktasının oluştuğunu söylemek mümkün.”


"İstihdam rakamları Fed'in verdiği mesajlarla tamamen zıt"

Makroekonomik taraftaysa yine gözler ABD’den gelecek belirleyici verilerde olacak. Varlık yönetim şirketi Ünlü & Co.’nun yolladığı günlük piyasa bülteninde “ISM hizmet endeksindeki sert geri çekilme ve yüzde 5 artması beklenen ancak yüzde 4,6 artan saatlik kazançların ortaya koyduğu tablo uzun süreli faiz artırımlarına ihtiyaç duyulmayacağını ve yılın son çeyreğinde faiz indiriminin bile gündeme alınabileceğine yönelik beklentilerin güç kazanmasını sağladı. Fakat bu beklenti Fed’in verdiği mesajlara tamamen zıt bir beklenti” ifadeleri şöyle devam ediyor: “Dolayısıyla piyasaların istihdam rakamlarını doğru yorumlayıp yorumlamadığı konusunda Fed’den gelecek mesajları yakından takip edeceğiz. Bu noktada Fed Başkanı Powell yarın Riksbank’ın (İsveç Merkez Bankası) düzenleyeceği sempozyumdaki bir konuşma yapacak. Tam tersi bir senaryo da geçerli olmakla birlikte Powell’ın vereceği en ufak bir güvercin mesajın risk iştahının katlanarak güç kazanmasını sağlayabileceğini düşünüyoruz.”


Geride bıraktığımız haftada “Fed tutanaklarının sıkı para politikasının devam edeceğine yönelik sinyaller vermesine ek olarak istihdam artışı (ADP özel sektör istihdamı, işsizlik maaşı başvuruları ve tarım dışı istihdam) genel hatlarıyla kuvvetli bir tablo ortaya koyduğunu” hatırlatan Ünlü & Co. analizi şöyle devam ediyor: “Enflasyon ve istihdam göstergeleri Fed’in para politikasını belirleyen ana unsurlar olduğu için bu hafta açıklanacak olan ABD TÜFE rakamını makroekonomik tarafta haftanın en önemli konu başlığı olarak görüyoruz. Bu noktada mevcut piyasa beklentisi yıllık bazda yüzde 7,1 seviyesinde bulunan enflasyonun Perşembe günü açıklanacak rakamla birlikte yüzde 6,5 seviyesine gerileyeceği yönünde.”


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk