Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin, Türkiye ve Nijerya'da Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Artan enflasyon ve yerel para birimlerinin azalan satın alım gücü, bitcoin’e olan talebi artırmış gözüküyor.

27 Ekim 2023 12:22

Güncellenme: 27 Ekim 2023 12:36

Bitcoin (BTC) ABD doları cinsinden yakaladığı zirvenin yüzde 50 altında işlem görürken, Türkiye ve Nijerya’nın istikrarsız ekonomisi kripto para biriminin tüm zamanların en yüksek fiyatlarına ulaşmasına yardımcı oldu.


Yazının yazılması sırasında 1 BTC 960,500 bin Türk lirası (TRY) ve 27,4 milyon Nijerya nairasına (NGN) denk geliyor. Böylece bitcoin, yerel para birimleri bazında yüzde 30’luk bir yükseliş gösteriyor.


CoinGecko'ya göre, ülkelerin yerel kripto borsaları son 24 saat içerisinde toplam 40 milyon dolar değerinde bitcoin trade’i gerçekleştiriyor. (Bu oran Binance ve Coinbase gibi küresel borsalarda işlem gerçekleştiren kullanıcıları içermeyebilir.)


Naira ABD doları karşısında geçtiğimiz ay yüzde 0,45 ve son altı ayda yüzde 45, lira ise geçtiğimiz ay yüzde 2,9 ve son altı ayda yüzde 31 değer kaybetti.


Bir IMF araştırması, Nijerya'da enflasyon oranlarının 2022'ye kıyasla yüzde 25 arttığını, Türkiye'de ise yüzde 51 artarak TRY ve NGN'nin satın alım gücünde büyük bir düşüşe neden olduğunu gösteriyor. Bu sebepler, bitcoin’e olan talebi artırıyor.İki ülke de kriptoyu oldukça geniş çaplı bir şekilde benimsiyor. Analiz firması Chainalysis tarafından eylül ayında yayımlanan rapor, Nijerya'nın merkeziyetsiz finans (DeFi) ve kripto ticareti faaliyetlerine katılan kullanıcılar açısından en aktif ikinci ülke olduğunu belirtiyor. Türkiye ise yirmi ülkeden oluşan listede on ikinci sırada yer alıyor.


Daha Fazla Oku

    BitcoinTürkiyeEnflasyonNijeryabtc

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Shaurya Malwa

Shaurya, kripto, DeFi, piyasa mikro yapıları ve protokol analizi konularına odaklanan CoinDesk Asya token ve veri ekibinin ortak lideridir. Shaurya, BTC, ETH, SOL, AVAX, SUSHI, CRV, NEAR, YFI, YFII, SHIB, DOGE, USDT, USDC, BNB, MANA, MLN, LINK, XMR, ALGO, VET, CAKE, AAVE, COMP, ROOK, TRX, SNX, RUNE, FTM, ZIL, KSM, ENJ, CKB, JOE, GHST, PERP, BTRFLY, OHM, BANANA, ROME, BURGER, SPIRIT ve ORCA dahil olmak üzere 1.000 doların üzerinde kripto para birimine sahiptir. Shaurya, Compound, Curve, SushiSwap, PancakeSwap, BurgerSwap, Orca, AnySwap, SpiritSwap, Rook Protocol, Yearn Finance, Synthetix, Harvest, Redacted Cartel, OlympusDAO, Rome, Trader Joe ve SUN'da likidite havuzlarına 1.000 dolardan fazla sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Elon Musk’ın OpenAI’a Dava Açmasıyla WLD Düşüşe Geçti

1 Mart 2024 15:30

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk