Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin Spot ETF’lerinin Potansiyel Onayı Fiyatlara Yansıyor

Spot tabanlı ETF'lerin para akışlarının kilidini açması bekleniyor.

13 Ekim 2023 11:44

Güncellenme: 13 Ekim 2023 12:04

Finansal piyasalarda henüz doğrulanmamış iyi haberler belirli varlıkları öne çıkarırken, olumsuz makroekonomik gelişmeler sebebiyle piyasa geneli zarar görür.


Son aylarda kripto piyasasında görülen durum da tam olarak bu. Coinbase Institutional'a göre bitcoin (BTC), yatırımcıların spot tabanlı borsa yatırım fonlarının (ETF'ler) potansiyel onayını fiyatlandırması nedeniyle makroekonomik belirsizliğin ortasında diğer kripto para birimlerinden daha iyi performans gösterdi.


Haziran ortasında BlackRock ve diğer geleneksel finans devlerinin spot tabanlı BTC ETF’lerine başvurmasından bu yana bitcoin yüzde 8 değer kazandı. CoinDesk verilerine göre, piyasa değeri açısından en büyük ikinci kripto para birimi ve lider altcoin ether ise yüzde 7,5 değer kaybetti.


Macro bir varlık olan bitcoin, haziran ortasından bu yana ABD Hazine getiri eğrisinin vade yapısındaki olumsuz gelişmelere rağmen ETF beklentileri sayesinde kripto piyasasının genel durumundan daha iyi bir performans gösterdi.Kripto para birimi, 10 yıllık ve üç aylık tahvillerin getirileri arasındaki farkın haziran ortasından bu yana yaklaşık 70 baz puan artarak – yüzde 0,8'e yükselmesine rağmen zarar görmedi.


Piyasa, para akışlarının kilidinin açılması için spot bitcoin ETF’lerini bekliyor. NYDIG’ye göre, spot tabanlı bitcoin ETF’ler 30 milyar dolarlık talep getirebilir.


BTC'ye Genel Bakış

Coinbase analizine göre, spot tabanlı ETF'ler onaylandığında bitcoin'in piyasaya karşı üstünlüğü bir süreliğine kaybolabilir.  Bu, Ekim 2021'de vadeli işlemler tabanlı ETF'lerin piyasaya sürülmesinin ardından da yaşanmıştı.ABD'deki ilk spot altın ETF olan SPDR Gold Shares ETF (GLD) için de aynı durum geçerliydi. 19 yıl önce piyasaya sürülen GLD şu anda 50 milyar doların üzerinde varlık bulunduruyor. Bitcoin savunucuları ise kripto parayı dijital altın olarak kabul ediyor.


Daha Fazla Oku

    BitcoinCoinbasepiyasalar

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Deloitte, Dijital Lojistik Hizmetlerinde Kilt Blok Zincirini Kullanacak

7 Aralık 2023 15:51

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk