Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin Rallisi Yavaşlasa da Stabilcoin Ekosistemindeki Genişleme Devam Ediyor

Stabilcoin arzının hız kesmeden genişlemesi, kripto piyasasındaki sermaye girişlerini gösteriyor.

3 Nisan 2024 13:07

Güncellenme: 3 Nisan 2024 15:45

Bitcoin (BTC) rallisi son zamanlarda epey ivme kaybetti. Genellikle token alımlarını finanse etmek için kullanılan stabilcoin'lerin arzı ise artmaya devam ediyor ve bitcoin boğalarına istikrar sağlıyor.


14 Mart'ta 73.500 doların üzerinde rekor seviyelere ulaşan bitcoin, haziran ayında Fed'in faiz indirimine gitme olasılığının azalması nedeniyle kazançlarını 70.000 doların üzerinde tutmakta zorlandı. Piyasa değerine göre lider kripto para birimi, tüm zamanların en yüksek seviyesinden yüzde 10 düşüştü ve şu anda 66.300 dolardan işlem görüyor.


Grafik platformu TradingView'dan alınan verilere göre, %90'ın üzerinde payla stabilcoin piyasasına hakim olan ilk üç stabilcoin tether (USDT), USD Coin (USDC) ve DAI'nin (DAI) kümülatif arzı %2,1 artarak 141,42 milyar dolara yükseldi ve Mayıs 2022'den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Kümülatif arz bu yıl 20 milyar doların üzerine çıktı.


Reflexivity Research'e göre, likidite için önemli bir unsur olan stabilcoin arzındaki sürekli genişleme, kripto piyasası için olumlu bir işaret.Tether liderliğindeki stabilcoin’ler, spot piyasada kripto para satın almak ve türev ticareti yapmak için birincil mekanizma olarak öne çıkıyor. 2021'in sonlarından bu yana trader'lar, token marjlı olanlardan ziyade stabilcoin marjlı kripto vadeli işlemlerini daha fazla tercih ediyor.


Stabilcoin marjlı vadeli işlemler, piyasa volatilitesinden bağımsız olarak teminat değerinin sabit kaldığı doğrusal bir getiri sunar. Bu nedenle, trader’lar sürekli olarak teminatlarını korumak için çabalamak zorunda kalmazlar.


Bitcoin'in piyasa değeri-gerçekleşen değer (MVRV) oranının Z notu gibi diğer göstergeler de en az direnç yolunun yükseklerde olduğunu gösteriyor. MVRV Z notu, piyasa değerinin gerçekleşen değerden sapmasını ölçüyor.


Geçmişe bakıldığında, sıfırın altındaki MVRV Z notları piyasa diplerini işaret ediyor ve Glassnode verileri, şu anki Z notunun 2,87 olduğunu gösteriyor. Bu da bitcoin'in aşırı satın alımlardan oldukça uzak ve büyük bir piyasa zirvesine yakın olduğunun bir işareti.


Daha Fazla Oku

    BitcoinbtcStabilcointetherusdt

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin Yarılanması Kapıda, Fiyatlar Yükseliyor

19 Nisan 2024 16:57

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk