Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin Piyasasının Yumuşamasıyla Kaldıraçlı Boğa Pozisyonları Likide Ediliyor

CoinGlass verilerine göre, son 24 saat içinde vadeli işlem bahislerinin toplam değeri 116,38 milyon dolarlık bir tutarla likide edildi ve bunun 85,68 milyon dolarlık kısmı boğa pozisyonlarından oluşuyor.

5 Ağustos 2023 10:50

Güncellenme: 5 Ağustos 2023 14:42

On-chain veriler, kripto paranın 30,000 dolar seviyesi üzerinde güç kazanma çabası içinde olduğu dönemde yatırımcıların Bitcoin'e yönelik boğa pozisyonlarının likide edildiğini gösteriyor.


CoinGlass verilerine göre, son 24 saat içinde 85,68 milyon dolarlık boğa pozisyonu likide edildi ve kripto piyasasının yumuşamasıyla birlikte toplam 116,38 milyon dolarlık pozisyonun çoğunluğu "rekt" oluyor.Ayrıca veriler likide edilen yatırımcıların büyük kaldıraçlı pozisyonlar taşıdığını gösteriyor ve bunların çoğunun 30,200 ile 30,500 dolar aralığında pozisyon aldığı belirtiliyor.


Vadeli işlemler kaldıraç kullanımını içerir; bu, yatırımcıların borsaya marjin adı verilen nispeten küçük bir miktar parayı yatırarak büyük uzun/kısa pozisyonlar almasına olanak tanırken borsa tarafından kalan tutarı temin eder. Böylece vadeli işlem yapan yatırımcıları likidasyon riskine maruz bırakır. Likidasyon, kaldıraçlı bahsin yönüne karşı piyasanın hareket etmesiyle sıkça ortaya çıkan marjin eksikliğine bağlı olarak uzun/kısa pozisyonların kapatılması demektir.


Kaldıraç kullanımı, nisan ayının sonunda düşük seviyeleri görmesinden sonra piyasaya geri dönüş yapıyor. Piyasada kullanılan kaldıraç oranı ne kadar yüksekse, fiyatlardaki oynaklık da o kadar büyük olabiliyor.CryptoQuant'a göre, bitcoin için tahmini kaldıraç oranı nisan ayının sonunda 0,19 iken şu anda 0,25'e yükseliyor. BlackRock ve diğer geleneksel finans devlerinin yakın zamanda bitcoin spot ETF'leri hakkında başvuruda bulunması, kripto piyasasında boğa eğilimini canlandırdığı için bu oran daha da yükselme potansiyeline sahip duruyor.


Piyasa yapıcı Oanda’nın kıdemli piyasa analisti Edward Moya, şunları söylüyor: “Odak ETF'lere kaymış durumda. Ancak insanlar ETF'lerin ABD'de uygulanacağına dair kesin bir bilgi paylaşılana kadar eskisi gibi iyimser olmayacaklar.”


CoinDesk verilerine göre bitcoin şu anda 30,080 dolardan işlem görüyor.


İlginizi çekebilir:Daha Fazla Oku

    btcBitcoinCryptoQuantkaldıraçCoinglass

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sam Reynolds

Sam Reynolds, CoinDesk'in Asya'daki Taipei merkezli piyasalar ekibinde bir muhabirdir. Daha önce Blockworks ve Forkast News için çalıştı. Kripto gazeteciliği kariyerinden önce, IDC'nin araştırma ekibinde teknoloji ve yarı iletken analistiydi ve BBC ve Bloomberg'de yer aldı. Az miktarda BTC ve ETH sahibidir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Fed Bu Yıl için Yalnızca Bir Faiz İndirimi Öngörüyor

13 Haziran 2024 09:14

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk