Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin Piyasasından Bağımsız Bahisler Yüzde 10 Getiri Sunuyor

2020/2021 boğa piyasasında öne çıkan “basis trading” yeniden canlanmaya işaret ediyor.

4 Aralık 2023 12:42

Güncellenme: 4 Aralık 2023 13:13

Piyasa değerine göre lider kripto para birimi bitcoin (BTC), Nisan 2022'den bu yana ilk kez 41 bin doları aştı.


Ralli, taraflı trader’lar için şüphesiz iyi bir haber olsa da, bu tür stratejilerin getirileri istikrarlı bir şekilde arttığından fiyat trendlerinden bağımsız trader’lar da geride kalmış değil.


Kripto türevleri borsası Deribit'ten alınan verilere göre, spot ve vadeli işlem piyasasındaki yanlış fiyatlandırmalardan kâr elde etmeyi amaçlayan ve piyasadan bağımsız bir strateji olan bitcoin organize toptan ticaret (cash and carry) arbitrajı, en az yüzde 10 yıllık getiri sağlıyor.


Strateji, spot piyasadan uzun bir pozisyon aldıktan sonra vadeli işlemler spot fiyata göre primli işlem görürken vadeli işlem pozisyonlarını satma şeklinde ilerliyor. Prim zaman içinde resmen eridiğinden ve spot piyasa trendinden bağımsız olarak sözleşmenin vade tarihindeki spot fiyatla birleştiğinden, yatırımcılar sabit bir getiri elde etmiş oluyor.


Deribit’te listelenen ön ay, üç aylık ve daha uzun vadeli işlem sözleşmeleri, haberin yazılması sırasında yıllık bazda yüzde 8 ila 12 primle işlem görüyor. Başka bir deyişle, bugün cash and carry stratejisini benimseyen bir trader, işlem maliyetleri hariç yüzde 8 ila 12’lik bir getiri elde edebiliyor.“Basis trading, ABD 10 yıllık Hazine bonosu tarafından sunulan yüzde 4,2'lik risksiz orana kıyasla önemli ölçüde daha yüksek bir getiri sunuyor. Bununla birlikte, basis trading’deki getiriler ile 10 yıllık tahvil arasındaki fark, üç aylık BTC vadeli işlemlerinin yüzde 40 primle işlem gördüğü dönemle aynı durumda değil. Ancak BTC son boğa koşusunun devamını getirirse işler değişebilir.”


Diğer tüm koşullar dengeli olduğunda vadeli işlem sözleşmeleri olarak spot fiyata göre bir primle işlem görür ve boğa koşuları sırasında prim genişler.


Daha Fazla Oku

    Bitcoinbtc

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Türkiye Pazarını Hedefleyen Kripto Hizmet Sağlayıcılar İçin Kritik Viraj

19 Haziran 2024 13:36

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk