Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin Piyasasındaki Spekülasyon Çılgınlığı Nasıl Takip Edilir?

Bir şey 1 kere olursa şanstır, 2 kere olursa tesadüftür, 3 kere olursa istikrardır.

21 Mart 2024 13:44

Güncellenme: 21 Mart 2024 14:07

İrrasyonel coşku ve açgözlülük ile karakterize edilen spekülasyon çılgınlığı, yaklaşmakta olan zirvelerin işareti olabilir.


Bununla birlikte, bitcoin (BTC) piyasasında bu dönemlere ait belirtilerini takip edebilmek, konsolide fonlama oranları ve sosyal eğilimler gibi karmaşık göstergeleri incelemeyi ve bunları anlamayı gerektirir. Bunların yanı sıra aşırtıcı derecede basit bir yol daha vardır: Chicago Ticaret Borsası ve Deribit gibi büyük borsalarda işlem gören next month ve front month vadeli (gelecek ay ve ön ay) işlem sözleşmelerin fiyatları arasındaki farkı takip etmek.


Front month, mevcut ayın vadeli işlem sözleşmelerini temsil eder ve önümüzdeki ay içinde sona erecek olan sözleşmelerdir. Örneğin, mart ayının sonunda nisan ayının front month sözleşmeleri oluşur. Next month ise önümüzdeki ayın vadeli işlem sözleşmelerini ifade eder ve önümüzdeki ayın ilerisinde sona erecek olan sözleşmelerdir. Örneğin, mart ayının sonunda mayıs ayının next month sözleşmeleri oluşur. Bu terimler, vadeli işlem piyasalarında belirli bir zaman dilimindeki sözleşmelerin hangi aya ait olduğunu belirtmek için kullanılır. 


Vadeli işlem vade yapısı genellikle yukarı doğru eğimlidir, çünkü daha uzun vade süresine sahip sözleşmeler kısa vadeli sözleşmelere göre primli işlem görür. Bununla birlikte, kripto finans platformu BloFin'in opsiyon ticareti ve araştırma başkanı Griffin Ardern'e göre, spread (alım-satım marjı) fazla olduğunda spekülatif duyarlılığın iyi durumda olduğunu söyleyebiliriz.


Bu iki vadeli işlem sözleşmesi türü arasındaki fark büyük olduğunda yatırımcıların spekülasyon duyarlılığı yüksektir ve uzun pozisyonlar için yüksek maliyetler ödemeye hazırdırlar.


Aynısı, CME'nin 5 BTC büyüklüğündeki, kurumsal faaliyetler için bir ölçüt olarak kabul edilen standart vadeli işlem sözleşmeleri için de geçerlidir.


CME'de listelenen next month ve front month sözleşmeleri arasındaki fark, Şubat 2021'in sonlarında ve Ekim 2021'in ortalarında 1.000 doların üzerine çıkarak spekülasyon çılgınlığına işaret etti. Böylece boğa piyasasının birkaç hafta içinde zirve yapacağını öngörmüş oldu.Tüm bu anlattıklarımıza benzer 1.000 dolarlık artışı bu ay bir kez daha görmüş olduk, yani bitcoin boğalarına dikkat etmekte fayda var. Bir şey 1 kere olursa şanstır, 2 kere olursa tesadüftür, 3 kere olursa istikrardır.


Daha Fazla Oku

    Bitcoinvadeli işlemlerspekülasyon

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin Yarılanması Kapıda, Fiyatlar Yükseliyor

19 Nisan 2024 16:57

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk