Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin Opsiyon Yatırımcıları 74 Bin Doların Üzerinde Kırılma Bekliyor

Bitcoin, mart ortasında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 74.000 doların altına düştüğünden bu yana neredeyse üç ay konsolide oldu.

6 Haziran 2024 09:48

Güncellenme: 6 Haziran 2024 10:10

Piyasa verilerine göre bitcoin (BTC) opsiyon yatırımcıları, varlığın bu ay yeni rekor fiyatlara ulaşacağını düşünerek daha fazla pozisyon alıyor.


Dijital varlık hedge fonu QCP, dün yayımladığı piyasa notunda, "Haziran vade sonu için call opsiyon alımlarının artmasıyla güçlü bir yükseliş beklentisi görüyoruz. Bu da opsiyon piyasasında bu ay tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 74.000'de bir kırılma olabileceğine işaret ediyor" dedi.


Opsiyonlar, alıcılara bir varlığı sözleşmenin sona ermesinden önce veya önceden belirlenmiş bir tarihte belirli bir fiyattan alma veya satma hakkı veren türev sözleşmelerdir. Dayanak varlık belirlenen fiyatına ulaşmazsa, opsiyon değersiz hale gelir. Call opsiyon alımlarının artması varlığın fiyatı için yükseliş görünümü anlamına gelirken, put opsiyon alımlarının artması tam tersini ifade eder.


Kurumsal kripto türevleri ticaret ağı Paradigm, Telegram yayınında şunları belirtti: “Opsiyon akışı, haziran sonunda ve az da olsa temmuz sonunda uzun BTC OTM spread’lerinde açıkça yükselişe geçti.”


Kripto türevleri ticaret şirketi Arbelos Markets'in kurucu ortağı Joshua Lim, 28 Haziran'da sona eren yaklaşık 1100 sözleşmenin 74.000-80.000 dolarlık grevlerde satın alındığını ve yaklaşık 80 milyon dolarlık nominal talebi temsil ettiğini söyledi.


Alım spreadi, alım opsiyonlarının daha düşük bir fiyattan satın alındığı ve aynı miktarda alımın aynı vade ile daha yüksek bir fiyattan satışının yanı sıra fiyat artışından kâr elde etmeyi amaçlayan opsiyon ticareti stratejisidir.Bitcoin, mart ortasında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 74.000 doların altına düştüğünden bu yana neredeyse üç ay konsolide oldu. Mayıs ayı başlarında kısa bir süre 57.000 doların altına geriledikten sonra istikrarlı bir şekilde toparlandı ve şu anda yeni rekor fiyatlardan sadece birkaç adım uzakta 71.000 dolar civarında işlem görüyor.


Kripto yatırım hizmetleri şirketi Matrixport, dün paylaştığı bir gönderide bitcoin'in ABD spot borsa yatırım fonlarına yoğun girişler ve vadeli işlem piyasasında artan açık pozisyonla desteklenerek "daha da yükselmeye hazır göründüğünü" bildirdi.Matrixport, 72.000 dolar seviyesinin üzerinde bir artışın kısa pozisyon sıkışmasına neden olabileceğini, çünkü bu aralıkta yoğunlaşan ve tasfiye edilebilecek daha düşük fiyatlara bahis yapan yaklaşık 1,5 milyar dolarlık kaldıraçlı vadeli işlem sözleşmesi olduğunu da vurguladı.


Daha Fazla Oku

    kripto opsiyonBitcoinbtc

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Krisztian Sandor

Krisztian Sandor NYU'dan ekonomi derecesiyle mezun oldu ve Fulbright bursuyla ekonomi gazeteciliği eğitimi aldı. Reuters ve Forbes'da çalıştı.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Türkiye Pazarını Hedefleyen Kripto Hizmet Sağlayıcılar İçin Kritik Viraj

19 Haziran 2024 13:36

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk