Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin İlk Kez Haftalık 'Altın Haç'la Karşı Karşıya!

Bitcoin'in 50 haftalık basit hareketli ortalaması (SMA), ilk kez 200 haftalık SMA'nın üzerine çıktı.

17 Ocak 2024 10:52

Güncellenme: 17 Ocak 2024 13:56

Piyasa meraklıları, varlık fiyatlarında olumlu bir değişime işaret eden bu göstergeyi “altın haç” olarak adlandırıyor. Altın haç, bitcoin’in (BTC) haftalık görünümünde ortaya çıkarak iyileşmeleri müjdeliyor.


Bitcoin’in 50 haftalık basit hareketli ortalaması (SMA), 200 haftalık SMA’sını ilk kez geçerek altın haçı doğruluyor. Kısa süreli SMA’nın uzun süreli SMA’nın altında kalmasıyla oluşan “ölüm haçı” ise tam tersini ifade ediyor.


Birçok trader bu tip geçişleri uzun vadeli göstergeler olarak kabul ediyor. Örneğin altın haç, ileride uzun vadeli bir boğa piyasası yaşanacağına işaret ediyor.


Ancak ortalamalar geçmiş verilere dayandığı ve fiyatların gerisinde kalma eğiliminde olduğu için yükselişin kesinliği tartışılır. Başka bir deyişle, haftalık grafikteki altın haç, bitcoin’in dört ayda %70’in üzerinde yükselerek 42.700 dolara ulaşmasının bir sonucu olarak karşımıza çıkıyor.


Bu nedenle deneyimli trader’lar geçişleri genellikle trend tükenmesiyle (exhaustion) bağdaştırıyor. Örneğin, 2023'ün başlarında onaylanan haftalık ölüm haçı, ayı piyasasının dibini işaret etmişti. Bu da demek oluyor ki bitcoin’in günlük altın ve ölüm haçları yükseliş ve düşüş eğilimlerini tahmin etme konusunda karmaşık bir sicile sahip.


Bitcoin'in rallisi, geçen perşembe günü 11 spot borsa yatırım fonunun (ETF) işlem görmeye başlamasının ardından kaydedilen 49.000 dolar civarındaki en yüksek seviyelerden %10 düşüş yaşamış durumda.


Gözlemcilere göre, ETF’lerdeki erken dönem para akışlarının epey yüksek piyasa beklentilerini karşılayamaması yükseliş ivmesini azaltıyor.


Daha Fazla Oku

    Bitcoinpiyasa analiziteknik analizbtc

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Coinbase: Yarılanma Sonrası Kripto Piyasasının Kaderini Makro Faktörler Belirleyecek

21 Nisan 2024 12:57

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk