Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin, Haziran 2022'den Bu Yana İlk Kez 30 Bin Doların Üzerinde

Gelişme, en popüler kripto para birimi olan BTC'nin %80'den fazla kazandığını gören 2023 rallisini sürdürüyor.

11 Nisan 2023 09:55

Güncellenme: 11 Nisan 2023 10:02

Bitcoin (BTC), mart ayındaki bankacılık türbülansının azalması ve yatırımcıların ABD Merkez Bankası politikaları hakkında daha iyimser hale gelmesiyle 10 Haziran’dan bu yana ilk kez 30,000 dolar seviyesini aştı.

Piyasa değerine göre en önemli kripto para olan BTC, yazının yazılması sırasında son 24 saat içinde yüzde 6,75 artışla 30,237 dolardan işlem görüyor.

Kripto ödeme sağlayıcısı Banxa’nın ABD CEO’su Richard Mico, “Piyasa büyümesinin yavaşladığı ve dolayısıyla Merkez Bankası’nın politikaları gevşettiği açık. Kanıt görmek istiyorsanız tahvil piyasasına bakabilirsiniz.” ifadelerini kullandı.

Tahvil piyasası, ABD 2-Yıllık Hazinesi’nin, yatırımcıların gelecekteki Fed faiz artırımlarına ilişkin beklentilerinden caymasıyla mart ayı başında yüzde 4’ün altına düştüğünü gösteriyor.

Mico, ifadelerine şunları ekliyor: “Sonuç olarak, muhtemelen piyasayadaki likidite zorla artırılacak. Bitcoin şimdiden 2023’ün en iyi performans gösteren varlığı oldu, bu gelişmede piyasadaki değişimlere en hızlı adapte olan varlık olmasının da payı büyük.”

Bitcoin en son 10 Haziran 2022’de 30 bin doların üzerine çıkmıştı ve yılın sonlarını 20 bin doların altında geçirdi. 2023’ün ilk haftalarında toparlanmaya başladı ve son üç haftadır 28 bin dolar civarında seyrediyor. İhtiyatlı yatırımcılar bankacılık krizlerinin, devam eden enflasyon baskılarının ve diğer makroekonomik belirsizlikleri ölçüyor. Bitcoin, yaklaşık 16 bin dolarla başladığı 2023 yılında yüzde 80’lik bir artış gösteriyor.

Kripto piyasasındaki dalgalanmalar, enflasyonun ocak ayında düşerken şubat ayında duraklama yaşandığını ve mart ayında Silicon Valley ve Signature bankalarının iflasıyla tekrar ivme kazandığını gösteriyor.

Mico, “BTC, paranızı bir aracı olmadan güvenilir şekilde saklayabileceğiniz bir yöntem olarak görülüyor. Bankalar aracılığıyla para saklamanın getirdiği sorunlardan da yoksun. BTC sonunda riskten uzak bir varlık olarak algılanmaya başlıyor.” ifadelerini kullanıyor ve ekliyor:

“Dolarsızlaşma da BTC’nin benimsenmesini hızlandıran etkenlerden biri haline geliyor. Kısacası, BTC ile bankasız oluyorsunuz. Son zamanlardaki volatilite göz önüne alındığında tahminde bulunmak zor ancak BTC’nin bu ivmeyle devam etmesi kesinlikle şaşırtmaz.”

Menkul kıymetleri tokenize etmek için blok zinciri teknolojisini kullanan Sologenic’in kurucu ortağı Bob Ras ise CoinDesk’e, Bitcoin’in “yatırımcılar için güvenli bir liman olarak artan çekiciliğinden” bahsetti ve ekledi:

“2020-2021 dönemi Bitcoin için bir dönüm noktası olarak algılanıyor ve şu anki gelişmeler, globalde müthiş bir varlık olarak yükselişini gösteriyor. Artan jeopolitik istikrarsızlıklar, bocalayan bankacılık sistemleri ve rezerv paralara karşı artan endişelerin ortasında Bitcoin, birçok kişi için güvenilir bir sığınak haline geliyor. Bu önemli gelişme, sanal varlık sektörü için çok önemli bir ilerlemeyi ifade ediyor.”


Daha Fazla Oku

    Bitcoinbtc

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


James Rubin

James Rubin, CoinDesk'in Batı Kıyısı merkezli ABD haber editörüdür. Diğer kuruluşların yanı sıra Milken Enstitüsü, TheStreet.com ve Economist Intelligence Unit için yazılar yazdı ve editörlük yaptı. Aynı zamanda Urban Cyclist's Survival Guide kitabının yazarlarındandır. Az miktarda bitcoine sahiptir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Michael Saylor, D.C. Gelir Vergisi Davasında 40 Milyon Dolarlık Anlaşmayı Kabul Etti

3 Haziran 2024 19:51

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk