Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin Geçtiğimiz 2 Ayın En İyi Gününü Yaşıyor

Küresel merkez bankalarının faiz oranlarını düşürmesiyle birlikte, kripto para birimleri de dahil olmak üzere risk varlıkları için olumlu bir ortam oluşuyor.

16 Mayıs 2024 10:01

Güncellenme: 16 Mayıs 2024 10:09

Bitcoin (BTC), ABD TÜFE verilerinin Federal Rezerv'in (Fed) faiz indirimi konusunda diğer gelişmiş ülkelere katılma olasılığını artırmasıyla birlikte dün yaklaşık iki ayın en büyük tek günlük kazancını kaydetti.


TradingView ve CoinDesk verilerine göre, piyasa değerine göre lider kripto para birimi 20 Mart'tan bu yana en büyük yüzde artışıyla yüzde 7,5'in üzerinde artarak 66.250 dolara ulaştı. Diğer risk varlıkları gibi, BTC de büyük merkez bankalarının para politikası duruşunda beklenen değişikliklere duyarlıdır ve itibari para borç alma maliyetinin düşmesi öngörüldüğünda ralli yaşanır.


ABD Çalışma Bakanlığı tarafından dün yayımlanan veriler, tüketici fiyat endeksinin (TÜFE) nisan ayında konsensüs tahminlerinden daha az arttığını gösterdi ve dünyanın en büyük ekonomisinde yaşam maliyetinde yinelenen bir aşağı yönlü kaymaya işaret etti. 


Diğer veriler, perakende satış büyümesinin nisan ayında durduğunu ve GSYİH hesaplamasını besleyen "kontrol grubu" kategorisindeki satışların aylık bazda %0,3 düştüğünü gösterdi.


Hal böyle olunca faiz indirimi beklentileri önemli ölçüde değişti. Fed fonları vadeli işlemleri, yatırımcıların Fed'in eylül ayında ilk 25 baz puanlık faiz indirimini yapmasını beklediğini gösteriyor. Fed geçtiğimiz günlerde, aynı zamanda bir likidite sıkılaştırma aracı olan niceliksel sıkılaştırmanın hızını haziran ayından itibaren azaltacağının sinyalini verdi.


Piyasalar İngiltere Merkez Bankası (BOE) ve Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) haziran ayında faiz indirimine gitmesini bekliyor. İsviçre Ulusal Bankası (SNB) ve İsveçli Riksbank, gösterge borçlanma maliyetlerini şimdiden düşürdü.MacroMicro'dan alınan aşağıdaki grafikten de anlaşılacağı üzere, dünya çapındaki merkez bankaları kripto para birimleri de dahil olmak üzere risk varlıkları için olumlu bir işaret olan likidite gevşemesine yöneliyor.


Son hamlesi faiz artırımı olan küresel merkez bankalarının yüzdesi hızla düşerken, faiz indirimi yapan bankaların yüzdesi yükseliyor.


Başka bir deyişle, merkez bankası faiz oranlarını düşürme oranının net yüzdesi artıyor.


Broker firması Pepperstone'a göre, yaz aylarında likiditenin gevşemesi hisse senetlerini destekleyebilir ve yatırımcılara "risk eğrisinin daha da dışında kalmaları" için yeterli güveni sağlayabilir.


Daha Fazla Oku

    faiz indirimiEnflasyonabd tüfeBitcoin

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin, ETF Girişleriyle Birlikte 66 Bin Dolara Yükseldi

17 Mayıs 2024 16:33

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk