Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin, FTX'in İflasından Bu Yana Görülen En Yüksek Tek Günlük Kaybı Kaydetti

Farside'dan alınan verilere göre, spot BTC ETF'leri dün rekor çıkışlara tanık oldu.

20 Mart 2024 10:12

Güncellenme: 20 Mart 2024 10:26

Bitcoin (BTC) fiyat düzeltmesi, ABD'de listelenen spot borsa yatırım fonlarındaki (ETF'ler) çıkışların artmasıyla hız kazandı.


Grafik platformu TradingView'den alınan verilere göre, piyasa değerine göre lider kripto para birimi %8'in üzerinde düşüşle 62.000 doların altına geriledi. Bu, yüzde bakımından 9 Kasım 2022'den bu yana görülen en yüksek tek günlük kayıp oldu. Kasım 2022’de, Sam Bankman Fried'a ait FTX borsasının iflas ettiğini duyurmasıyla birlikte fiyatlar %14’ün üzerinde değer kaybetmişti.


Trader ve ekonomist Alex Kruger'e göre, bitcoin’deki bu düşüş spot ETF’lerde kaydedilen çıkışlar da dahil olmak üzere çeşitli faktörler tarafından katalize edildi.


Yatırım şirketi Farside tarafından yayımlanan veriler, dün spot ETF'lerden 326 milyon dolarlık net çıkış olduğunu gösteriyor. Pazartesi günü, Grayscale'in ETF'si 643 milyon dolarlık rekor bir çıkışa tanık oldu.


Kruger’ın Twitter paylaşımı dikkat çekti: “Önem sırasına göre keskin düşüşün sebepleri şu şekilde: #1 Çok fazla kaldıraç (Finansman önemli). #2 ETH piyasayı olumsuz etkiledi (ETF’lerin onaylanmayacağı düşünülüyor). #3 BTC ETF’lerindeki çıkışlar. #Solana shitcoin çılgınlığı (Fazla ileri gitti).”


Piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi olan ether (ETH), geçen haftaki Dencun yükseltmesinin ardından 4.000 dolara ulaştı ancak sonrasında 3.130 dolara düştü. SEC’in mayıs ayına kadar en az bir ether spot ETF’sini onaylama ihtimalinin azalması düşüşe katkıda bulundu.


Yatırımcılar, bugün Başkan Jerome Powell tarafından gerçekleştirilecek olan Merkez Bankası faiz kararı toplantısını merakla bekliyor.


Amberdata’nın türev yöneticisi Greg Magadini: “Bu haftaki Fed faiz kararını ve Powell’ın basın toplantısını yakından takip edeceğiz. Açıklamalar, Fed’in bu yıl için hâlâ faiz indirimi ihtimali görüp görmediği konusunda fikir sahibi olmamızı sağlayacak. Güçlenen ekonomi ve beklenenden daha yüksek enflasyon, Fed’in geri adım atmadan hawkish kalmasının en büyük nedenleri.”


Daha Fazla Oku

    Bitcoinspot etfdüzeltmeETHkaldıraç

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Türkiye Pazarını Hedefleyen Kripto Hizmet Sağlayıcılar İçin Kritik Viraj

19 Haziran 2024 13:36

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk