Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin, Faiz Oranlarının Artışı ve Bankacılık Krizlerinin Ardından 29 Bin Dolarda Kalmaya Devam Ediyor

BTC, hafif bir düşüşün ardından faizsiz işlemler görürken ETH işlem aralığı daraldı.

5 Mayıs 2023 09:41

Güncellenme: 5 Mayıs 2023 09:56

Bitcoin (BTC), günün çoğunluğunu, ABD faiz oranlarının açıklanması ve yaşanan bankacılık fiyaskolarından sonra 29 bin doların biraz altında seyrederek geçirdi.


CoinDesk verilerine göre, piyasa verilerine göre en büyük kripto para olan BTC son 24 saatte yüzde 0,16 yükselişle yaklaşık 29,200 dolardan işlem görüyor. ABD borsalarının açılmasıyla 29 bin doların altına düşse de toparlanmış görünüyor.Piyasa değerine göre ikinci en büyük kripto para olan Ether (ETH) de benzer bir model izliyor. Son 24 saatte yüzde 0,2 düşüşle yaklaşık 1,900 dolardan işlem görüyor.


Diğer coin’lere bakacak olursak, Litecoin (LTC) yüzde 1,6’lık düşüşle 87,2 dolardan işlem görürken Solana (SOL) 21,81 dolarla yüzde 2,24 düşüş gösteriyor.


Genel kripto piyasası performansını ölçen CoinDesk Piyasa Endeksi (CMI), gün boyunca yüzde 0,3 arttı.


Hisse senedi piyasaları ise gün sonunda yüzde 0,7 düşüşle kapanan Wall Street’in hisse senedi endeksi S&P 500 ile mücadele ediyor. Dow Jones (DJIA) endeksi ve teknoloji ağırlıklı Nasdaq endeksi de sırasıyla yüzde 0,8 ve 0,5 değer kaybetti.


Los Angeles merkezli PacWest Bancorp (PACW) başta olmak üzere birçok yerel bankanın hisseleri düşüş yaşadı. PACW yüzde 50 değer kaybı yaşarken Phoenix merkezli Western Alliance Bancorporation (WAL) yüzde 38 düştü. Yatırımcılar, mart ayı ortalarında Silicon Valley Bank (SVB) ve Signature Bank bankalarının çöküşüyle başlayan iflasların bulaşıcı olmasından ve devamının gelmesinden endişe duyuyor.


PacWest şu anda olası bir satış da dahil olmak üzere seçenekleri değerlendiriyor. Western Alliance ise satışa sunulduğuna dair haberleri yalanlıyor.


Tahvil piyasalarında, 2 yıllık Hazine getirisi 15 baz puan düşerek yılın en düşük seviyesine oldukça yakın olan yüzde 3,78’e geriledi. 10 yıllık Hazine getirisi de yaklaşık 2 baz puan düşerek yüzde 3,37 oranında seyretti.


“Farkında olmadan finansal krize doğru yürüdük, şimdi ise gerçek oluyor.” ifadelerini kullanan layer-1 blok zinciri Pastel Network’ün kurucu ortağı Anthony Georgiades, CoinDesk’e yolladığı e-postada şunları söylüyor:


“Getiri eğrilerinin inanılmaz bir şekilde tersine döndüğünü göz önünde bulundurursak, bankalar mücadeleye devam edecek gibi görünüyor. Bu da muhtemelen ABD Merkez Bankası’nı acil faiz indirimlerine ve sıkılaşma politikasının gevşetilmesine sürükleyecek. Aksi takdirde ekonomi ve bankacılık sektörü çok daha büyük sorunlarla karşı karşıya kalır.”


BTC’nin SVB fiyaskosu sırasında gösterdiği akışı şu anda yaşamadığını söyleyen, Oanda borsasının piyasa analisti Edward Moya şunları ekledi: “Durum gittikçe kötüleşiyor ve bu ekonomiyi genel olarak düşündüğümüzde oldukça büyük bir sorun. Bitcoin ise düzenlemeler netlik kazanana kadar demirlenmiş gözüküyor.”


Daha Fazla Oku

    BitcoinEtherpiyasalarTrading

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Kripto Cumhuriyetçi Adayların Gündeminde

7 Aralık 2023 18:10

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk