Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin ETF'leri, Hal Finney'nin İkonik Bitcoin Paylaşımından Tam 15 Yıl Sonra Onay Aldı

Ağustos 2014'te hayatını kaybeden Finney, bitcoin'in yaratıcısı Satoshi Nakamoto'nun yanı sıra bitcoin'in yazılımını indirip çalıştıran ilk kişiydi.

11 Ocak 2024 11:08

Güncellenme: 11 Ocak 2024 11:18

10 Ocak 2009’da bitcoin’i (BTC) indiren ve sahip olan ilk kişi olmadan kısa bir süre önce, efsane cypherpunk Hal Finney’nin sözleri “Bitcoin’i çalıştırıyorum” olmuştu.

Bu tweet, dünyayı trilyon dolarlık bir varlığa dönüşecek olan, o zamanların niş internet token’ı bitcoin ile tanıştırdı.


Ağustos 2014'te hayatını kaybeden Finney, bitcoin'in yaratıcısı Satoshi Nakamoto'nun yanı sıra bitcoin'in yazılımını indirip çalıştıran ilk kişiydi.Bitcoin’in çok hızlı büyüyebileceğine inanan Finney, Nakamoto’ya gönderdiği e-postada token’a ilk fiyat biçenlerden biri oldu.


Dün ise bu tweet’in 15. yılıydı ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) uzun zamandır beklenen spot borsa yatırım fonu (ETF) onayı ile aynı güne denk geldi.


Onaylanan sağlayıcılar arasında finans devleri BlackRock (BLK) ve Fidelity yer alırken, kripto yerel fonu Grayscale'in popüler Bitcoin Trust'ı (GBTC) da ETF olarak listelendi. Bu ürünlerdeki ücretler ilk birkaç ay için %0’dan (ARK, Bitwise ve Invesco'da) %1,5'e (Grayscale'de) kadar değişiyor.


Bitcoin'in başlangıçta geleneksel bankacılık çevrelerinden uzakta faaliyet gösteren bir düzen karşıtı sistem olması beklenirken Wall Street tarafından benimsenmesi, token’ın artık alternatif bir varlık olarak yaygın bir büyüme için konumlandırıldığı anlamına geliyor.


Düzenleyiciler tarafından denetlenebilecek olan ürün, yatırımcıların ve fonların bir kripto para cüzdanı oluşturma ve yönetme ile ilgili riskler olmadan token’a maruz kalmalarına olanak tanıyor.


Kripto borsası Gemini'nin kurucu ortakları Cameron ve Tyler Winklevoss, 2013 yılında bir spot bitcoin ETF'si oluşturmak için SEC'e ilk başvurularını yaptılar ancak çok hızlı bir şekilde reddedildiler. Grayscale ise 2017'den beri sunduğu tröstünü bir ETF'ye dönüştürmeye çalışıyor.


Onayların ardından 47,500 dolara kadar yükselen bitcoin, 2021’de gördüğü 69,000 dolarlık zirvesine gittikçe yaklaşıyor.


Finney, olağanüstü token’ın başarısını görememiş olsa da, mirası sonsuza denk yaşayacak gibi duruyor.


Daha Fazla Oku

    hal finneyBitcoinETF

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Shaurya Malwa

Shaurya, kripto, DeFi, piyasa mikro yapıları ve protokol analizi konularına odaklanan CoinDesk Asya token ve veri ekibinin ortak lideridir. Shaurya, BTC, ETH, SOL, AVAX, SUSHI, CRV, NEAR, YFI, YFII, SHIB, DOGE, USDT, USDC, BNB, MANA, MLN, LINK, XMR, ALGO, VET, CAKE, AAVE, COMP, ROOK, TRX, SNX, RUNE, FTM, ZIL, KSM, ENJ, CKB, JOE, GHST, PERP, BTRFLY, OHM, BANANA, ROME, BURGER, SPIRIT ve ORCA dahil olmak üzere 1.000 doların üzerinde kripto para birimine sahiptir. Shaurya, Compound, Curve, SushiSwap, PancakeSwap, BurgerSwap, Orca, AnySwap, SpiritSwap, Rook Protocol, Yearn Finance, Synthetix, Harvest, Redacted Cartel, OlympusDAO, Rome, Trader Joe ve SUN'da likidite havuzlarına 1.000 dolardan fazla sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitcoin ve Ether, 400 Milyon Dolarlık Tasfiyenin Ardından Durgunlaştı

10 Haziran 2024 13:12

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk