Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin ETF’leri Coinbase Hisseleri için Risk Oluşturuyor

COIN, 2023'te en iyi performans gösteren hisse senetlerinden biri olsa da 2024'ün başından bu yana neredeyse üçte bir oranında düştü.

6 Şubat 2024 17:16

Güncellenme: 6 Şubat 2024 17:51

Coinbase (COIN) hisseleri, bitcoin borsa yatırım fonlarının (ETF'ler) benimsenmesinden faydalanabilir. Ancak borsada işlem gören ürün sağlayıcısı Leverage Shares'in analistleri, kripto borsasının finansal büyümesini sürdürmek için "çok çaba sarf etmesi" gerektiğini söylüyor.


COIN, 2023'ün en iyi performans gösteren hisse senetlerinden biriydi ve yıl boyunca %390'dan fazla değer kazandı. Ayrıca işletme, kripto varlıkları yükselirken güçlü finansal sonuçlar kaydetti ancak, bu yıl hisseler %32 oranında düştü. Bitcoin (BTC) ise bu sırada %2,65 arttı.


Sandeep Rao liderliğindeki analistler, ETF'lerin ortaya çıkışının ve profesyonel yatırımcılar için çekiciliğinin Coinbase'in gelir kaynaklarının bir kısmını tehlikeye attığını söyledi. Önceden yatırımcılar yalnızca düzenlenmiş borsalar aracılığıyla bitcoin'e maruz kalabiliyordu; artık bunu ETF'ler aracılığıyla daha düşük maliyetle yapabilirler.


Rao, katıldığı röportajda, "Spot bitcoin ETF'lerinin çoğu yüzde 0,4'ten daha düşük ücretler talep ederken, Coinbase yüzde 1,5 ila yüzde 4 arasında ücret alıyor" dedi. "Bu nedenle yatırımcılar ETF’leri tercih edebilir ve bu da Coinbase'in bitcoin işlemlerinden elde ettiği gelirin düşmesine neden olabilir. Bitcoin işlem ücretleri, Coinbase'in toplam gelirinin yaklaşık yüzde 17'sini oluşturuyor."


Rao, şirketin 11 fondan 8’i için saklayıcı (custodian) konumunda olduğunu, bu yüzden bitcoin saklamak için %0,2'lik bir ücret alacağını ve ek ücret talep edeceğini de belirtiyor.


"İlk günlerde spot bitcoin ETF'lerinin Coinbase'in geliri üzerindeki etkisini ölçmek zor olsa da, uzun vadede şirketin bundan fayda sağlaması muhtemel. Coinbase, bitcoin sayısına değil her hesabın toplam değerine göre saklama ücreti aldığından, bitcoin fiyatı tutulan fonların değerinin belirleyici unsurlarından biri" dedi.


Analistler, tüm bu gelişmeler göz önüne alındığında kripto piyasalarındaki genel artışın daha fazla müşteri çekerek işlem ücretlerinden ve ilgili hizmetlerden daha yüksek gelir elde etmesinin muhtemel olduğu sonucuna vardıklarını belirtiyor.


Daha Fazla Oku

    Coinbasebitcoin etfcoinhisse

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Shaurya Malwa

Shaurya, kripto, DeFi, piyasa mikro yapıları ve protokol analizi konularına odaklanan CoinDesk Asya token ve veri ekibinin ortak lideridir. Shaurya, BTC, ETH, SOL, AVAX, SUSHI, CRV, NEAR, YFI, YFII, SHIB, DOGE, USDT, USDC, BNB, MANA, MLN, LINK, XMR, ALGO, VET, CAKE, AAVE, COMP, ROOK, TRX, SNX, RUNE, FTM, ZIL, KSM, ENJ, CKB, JOE, GHST, PERP, BTRFLY, OHM, BANANA, ROME, BURGER, SPIRIT ve ORCA dahil olmak üzere 1.000 doların üzerinde kripto para birimine sahiptir. Shaurya, Compound, Curve, SushiSwap, PancakeSwap, BurgerSwap, Orca, AnySwap, SpiritSwap, Rook Protocol, Yearn Finance, Synthetix, Harvest, Redacted Cartel, OlympusDAO, Rome, Trader Joe ve SUN'da likidite havuzlarına 1.000 dolardan fazla sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Türkiye Pazarını Hedefleyen Kripto Hizmet Sağlayıcılar İçin Kritik Viraj

19 Haziran 2024 13:36

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk