Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin ETF'leri Üç Günde Yaklaşık 1 Milyar Dolarlık Net Giriş Gördü

Grayscale'in GBTC'si, büyük çıkışlara tanık olmasına rağmen spot ETF'ye dönüştürülmesinin ardından yatırımcıların kâr elde etmesiyle birlikte toparlandı.

18 Ocak 2024 12:10

Güncellenme: 18 Ocak 2024 12:30

Son üç günde yeni onaylanan spot bitcoin borsa yatırım fonlarına (ETF) yatırılan fonlar 21 bin bitcoin’i (BTC) buldu. Bu da 42 bin 600 dolarlık mevcut fiyatla yaklaşık 894 milyon dolara denk geliyor.


BlackRock’ın iShares Bitcoin Trust’ı (IBIT) 16 bin 362 BTC ile başı çekiyor, Fidelity’nin Wise Origin Bitcoin Fonu (FBTC) ise 12 bin 112 BTC ile BlackRock’ın hemen arkasında yer alıyor. Grayscale Bitcoin Trust’ının (GBTC) tanık olduğu büyük çıkışlar (yaklaşık 25 bin bitcoin), endüstrideki giriş oranlarını düşürüyor.


GBTC, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) geçen hafta bitcoin ETF’lerini onaylamasından hemen önce kapalı uçlu yatırım fonu olarak varlığını sürdürüyordu. GBTC, spot ETF onayları öncesinde müşterilerden %2’lik bir yönetim ücreti alıyor, yönetimi altında yaklaşık 630 bin bitcoin tutuyordu.


GBTC'nin ETF versiyonu %1,5'lik bir yönetim ücreti talep etse de bu rakam rakiplerinden en az 100 baz puan daha yüksek seyrediyor. Buna ek olarak, ürünün bir ETF’ye dönüştürülmesi fonun artık net varlık değerine (NAV) göre indirimli olarak işlem görmediği anlamına geliyor. Bu iki faktör bir araya geldiğinde, GBTC sahiplerine satış yapmak için yeterli bir sebep veriyor ve erken getiriler de bunun gerçekleştiğini gösteriyor.


Bununla birlikte, ETF’lerin gördüğü yeni para akışları bunu geride bırakıyor ve genel olarak net girişlere tanık olunuyor.


Fiyat hareketleri hafta boyunca oldukça sessiz ilerledi ve bitcoin çoğunlukla 42-43 bin dolar aralığında seyretti. Haberin yazılması sırasında son 24 saatte yüzde 1’lik bir düşüş yaşayan lider kripto para birimi, 42 bin 700 dolar civarında işlem görüyor. Dünyanın en büyük ve en likit kripto para birimlerini takip eden CoinDesk 20 Endeksi ise yüzde 0,6’lık bir düşüşe tanık oldu.


Bitcoin ETF’leri: Başarısızlık mı değil mi?

Tartışmalar bitcoin ETF lansmanının başarılı mı başarısız mı olduğuna kaymış durumda. Bloomberg’den Eric Balchunas, yeni ürünlerin ETF dünyası için heyecan verici bir başarı olduğunu savunuyor ve ilk üç günde 10 milyar dolarlık işlem hacmine ulaşılmasına dikkat çekiyor. 2023'te 500 ETF lansmanı olduğunu ve bunların tüm yıl boyunca sadece 450 milyon dolarlık hacim elde ettiklerini de vurguluyor.


Girişimin başarısız olduğunu savunanlar ise lansmandan bu yana görülen düşük fiyatlara ve GBTC’de görülen satış hareketlerine işaret ediyor.


Daha Fazla Oku

    bitcoin etfbtcgbtcblackrock

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Stephen Alpher

Stephen, CoinDesk'in Amerika Kıtası ortak bölge haber şefidir. Daha önce Seeking Alpha'da yönetici editör olarak görev yaptı. Washington, D.C. banliyösünde yaşayan Stephen, Pennsylvania Üniversitesi'ndeki Wharton School'da finans bölümünde okudu. CoinDesk'in 1.000 dolarlık beyaz eşiğinin üzerinde BTC ve ETH'ye sahip.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Scroll’daki DeFi Yolculuğunuz Session One ile devam ediyor

21 Haziran 2024 23:39

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk