Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin Erken Saatlerde 67 Bin Dolara Geriledi

Dünyanın en büyük dijital varlığındaki bu düşüş, yaklaşık 100 milyon dolarlık uzun pozisyonun tasfiye edilmesine yol açtı.

15 Mart 2024 09:36

Güncellenme: 15 Mart 2024 09:51

Günün erken saatlerinde %7 düşüşle 67 bin dolara kadar gerileyen bitcoin (BTC), şu anda 67 bin 900 dolardan işlem görüyor.


İşlem hacmine göre en büyük ve en likit dijital varlıkları takip eden CoinDesk 20 Endeksi %6 değer kaybetti. CoinGlass verileri, son 12 saat içerisinde 100 milyon dolar, son 24 saat içerisinde ise 167 milyon dolarlık uzun pozisyonun tasfiye edildiğini gösteriyor.


Altın ve Wall Street’in teknoloji ağırlıklı endeksi Nasdaq gibi değerler de haftanın başından beri baskılanmaya devam ediyor.


Bazı analistler, BTC'nin rekor seviyelerden geri çekilmesini, keskin yükseliş trendlerinin ardından görülen tipik bir boğa nefesi olarak tanımlıyor.


Hong Kong lisanslı VDX borsasının araştırma başkanı Greta Yuan, şunları söylüyor: “Son zamanlara ait güçlü TÜFE verileri (ABD), Fed’in faiz indirimi beklentisini önemli derecede etkiledi ve altın fiyatları düşüşe geçti. Bitcoin çok hızlı bir şekilde yükseldiği için piyasanın doğru bir şekilde fiyatlandırılması gerekiyor, bu da bir düzeltme anlamına geliyor.”


Metalpha'nın Kurucusu ve CEO'su Adrian Wang, piyasanın gelecek ayki madencilik ödülü yarılanması öncesinde belirsizliklere uyum sağlaması gerektiğini belirtiyor.


Wang, CoinDesk ile yaptığı röportajda, "Blackrock bitcoin ETF'sinin işlem hacmi, bazı paydaşların bitcoin fiyatının çok yakında çok fazla artacağından ve ani bir çöküş yaşayabileceğinden korkmasıyla huzursuzluğa neden oldu" dedi. "Fiyat düzeltmesi, yarılanma olayının sunduğu belirsizlikler göz önüne alındığında piyasanın kendisini eklentilere göre ayarladığını gösteriyor."


Bununla birlikte, Singapur merkezli QCP Capital'e göre düşüşlerin geçici olması muhtemel.


Singapur merkezli QCP Capital, Telegram'da yayımladığı notta, "Günlük BTC spot ETF talebi güçlü kaldığı sürece, yükseliş trendine kalıcı bir darbe vurması oldukça zor" ifadelerini kullandı. Piyasa önümüzdeki hafta açıklanacak olan Federal Açık Piyasa Komitesi tutanaklarının yayımlanmasına hazırlanırken hafta sonu boyunca volatilite beklendiğini de sözlerine ekledi.


Daha Fazla Oku

    Bitcoinbtc

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sam Reynolds

Sam Reynolds, CoinDesk'in Asya'daki Taipei merkezli piyasalar ekibinde bir muhabirdir. Daha önce Blockworks ve Forkast News için çalıştı. Kripto gazeteciliği kariyerinden önce, IDC'nin araştırma ekibinde teknoloji ve yarı iletken analistiydi ve BBC ve Bloomberg'de yer aldı. Az miktarda BTC ve ETH sahibidir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yeni Vergi Paketi TBMM'ye Sunulmaya Hazır, Kripto Vergi Oranı Belirlendi

14 Haziran 2024 18:14

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk