Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin, Dolar Endeksinin Yükselmesiyle %5'in Üzerinde Düştü

ABD fabrika faaliyeti mart ayında beklenmedik bir şekilde genişledi ve dolar endeksini yükseltti.

2 Nisan 2024 10:38

Güncellenme: 2 Nisan 2024 11:01

Bitcoin (BTC), ABD fabrika verilerinin dolar endeksini (DXY) kasım ortasından bu yana en yüksek seviyeye çıkarmasının ardından satış baskısıyla karşı karşıya kaldı.


CoinDesk verilerine göre, piyasa değeri açısından lider kripto para birimi son bir haftadır 68.000 ila 72.000 dolar arasında mekik dokumasının ardından %4 düşüşle 66.342 dolara geriledi. Ether (ETH), Solana'nın SOL token’ı ve Dogecoin (DOGE) daha yüksek kayıplar kaydetti ve kripto piyasasını kapsamlı bir şekilde takip eden CoinDesk 20 Endeksi yaklaşık %8 düştü.


Doların başlıca itibari para birimleri karşısındaki değerini izleyen dolar endeksi, dört aydır ilk kez 105 sınırını aşarak dört haftalık kazancı %2,58'e çıkardı. Doların güçlenmesi risk varlıklarında düşük talebe yol açar. Ayrıca dünya çapında finansal sıkılaşmaya sebep olarak yatırımcıların risk alma eğilimini azaltır.


Tedarik Yönetimi Enstitüsü'nün (ISM) dün yayımladığı imalat satın alma yönetimi endeksi (PMI), fabrika faaliyetinin mart ayında beklenmedik bir şekilde genişlediğini ve Eylül 2022'den bu yana ilk kez büyüme kaydettiğini gösterdi.


PMI, şubat ayındaki 47,8 okumasının ardından geçen ay 2,5 puan artarak 50,3'e yükseldi. Böylece 50'nin üzerindeki genişleme bölgesine geçerek 16 ay üst üste kaydedilen daralmayı durdurdu ve Fed'in faiz indirimini zayıflattı. 


Bloomberg'e göre, Fed'in bu yıl takas sözleşmelerinde fiyatlandırılan faiz indirimlerinin miktarı, imalat raporunun ardından 65 baz puanın altına geriledi. Başka bir deyişle, piyasa Fed'in 2024 için planladığı 25 baz puanlık üç faiz indirimi tahmininden geri adım atmasını bekliyor. Fed'in ilk faiz indirimini haziran ayında yapma olasılığı %50'nin altına düştü.


ING analistleri: "Piyasalar ISM raporuna odaklanmış durumda. 10Y Hazine getirileri, imalat büyümesinin geri dönüşü ve sektörden gelen yüksek enflasyon okumaları sayesinde 10 baz puan arttı. Piyasa, sonuçların yetkilileri politika gevşetme taahhüdünde bulunma konusunda temkinli hale getireceğini düşünüyor."


Ancak bazı analistler, artan mali borcun Fed'i faiz oranlarını hızla düşürmeye zorlayacağına ve kripto fiyatlarında büyük bir yükseliş imkanı sunacağına inanıyor. Fed, enflasyonu kontrol altına almak için Temmuz 2023'e kadar olan 16 ayda faiz oranlarını sıfırdan %5,5'e yükseltti. Sıkılaştırma, bitcoin'in 2022'deki %80'lik fiyat çöküşüne katkıda bulundu.


Daha Fazla Oku

    BitcoinbtcDolar

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitget’ten Kurumsal Kripto Varlık Güvenliğini Geliştirmeye Yönelik Matrixport Cactus Custody İş Birliği

16 Nisan 2024 14:56

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk