Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin, Çin’in Ekonomi Teşvik Planından Etkilenmiyor

Hong Kong'un Hang Seng Endeksi ve CSI 300, Pekin'in Çin'in yerel borsasını yeniden başlatma planına tepkisiz kalmazken, bitcoin kırmızı seyretmeye devam ediyor.

23 Ocak 2024 11:24

Güncellenme: 23 Ocak 2024 11:59

Çin'deki yetkililer, zor durumdaki borsayı yeniden başlatmak için 2 trilyon RMB'lik (278 milyar dolar) bir plan düşünüyor, ancak Hong Kong ve Çin piyasaları karanlığa iten planın etkisi, bitcoin (BTC) fiyatına yansımamış gibi görünüyor.


CoinDesk endeks verilerine göre, yazının yazılması sırasında bitcoin %2,3’lük bir düşüşle 40 bin dolara geriliyor. CoinDesk 20 Endeksi (CD20) ise %2,5 değer kaybediyor.


Bloomberg, Pekin'in Hong Kong borsa bağlantısı ve henüz açıklanmayan diğer önlemler aracılığıyla Çin hisselerine yatırım yapmak için devlete ait işletmelerin uluslararası hesaplarını ve yerel fonlarını kullanmayı planladığını söylüyor.


Yerel borsa endeksleri haberlere olumlu yanıt veriyor: Hong Kong'un Hang Seng endeksi %2, Çin hisselerinin CSI 300 endeksi %0,15 artıyor. Hang Seng endeksi geçen yıl %31 düşerken, CSI %23 düşmüştü.


Uluslararası fonlarını anakara borsasına entegre etmek için kullanılacak olan bu yöntem, likiditeyi ve güveni artırmayı amaçlıyor. Ayrıca Bloomberg, düzenleyici değişikliklerden finansal müdahalelere kadar üst düzey liderlik onayı bekleyen, henüz detaylandırılmamış destek önlemlerinin olduğunu bildiriyor.


Son birkaç aydır Çin Başbakanı Li Qiang, ekonomiyi yeniden inşa etmek için daha güçlü önlemler alınması gerektiğini vurguluyor.


Buna ek olarak, bazı analistler Çin Halk Bankası'nın borsadaki düşüş ve artan dolar gücü nedeniyle yuanı desteklemek için aldığı önlemlerin, USD ile ters korelasyonu nedeniyle bitcoin'in fiyatını olumsuz etkileyebileceğini düşünüyor.


Toronto merkezli kripto platformu FRNT Financial'ın uluslararası dağıtım başkanı David Brickell, "Çin, göreceli bir para birimi istikrarı perdesini korumak ve sermaye kaçışını caydırmak için BTC'yi kontrol altında tutmaya teşvik ediliyor” diyor. “Yuan'ın baskı altına girdiği geçmiş senaryolar BTC'nin düşük performansıyla aynı zamanlara denk geliyor.”


Ancak bazı piyasa gözlemcileri iyimser kalmaya devam ediyor.


Hong Kong'da düzenlenmiş bir borsa olan VDX'in Araştırma Başkanı Greta Yuan, müşterilerle paylaştığı notta “Çin ekonomisinin toparlanmasının küresel ekonomi üzerinde derin etkileri olacak ve tüm teşvikler veya destekleyici politikalar, yatırımcılara cesaret verecek. Kripto piyasası da bu tür politikaları riskli olarak algılayacak ve pazar büyürken yeniliklere açık olunacak” diyor.


Daha Fazla Oku

    ÇinHong KongBitcoinbtc

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sam Reynolds

Sam Reynolds, CoinDesk'in Asya'daki Taipei merkezli piyasalar ekibinde bir muhabirdir. Daha önce Blockworks ve Forkast News için çalıştı. Kripto gazeteciliği kariyerinden önce, IDC'nin araştırma ekibinde teknoloji ve yarı iletken analistiydi ve BBC ve Bloomberg'de yer aldı. Az miktarda BTC ve ETH sahibidir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin 67 Bin Dolar Seviyesinde Adeta Boğuşuyor

14 Haziran 2024 16:46

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk