Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin “Call Writing” Stratejisi Yeniden Revaçta

Trader’lar ek getiri elde etmek için mayıs ayı sonunda süresi dolacak olan 80.000 dolarlık BTC alım opsiyonlarını satıyor.

2 Mayıs 2024 14:55

Güncellenme: 2 Mayıs 2024 15:13

Yaklaşık bir yıl önce en çok tercih edilen stratejilerinden biri olan bitcoin (BTC) alım opsiyonlarının satışı, piyasadaki son dalgalanmanın cash-and-carry arbitrajının cazibesini yerle bir etmesiyle yeniden revaçta.


2022'nin sonlarında ve 2023'ün ilk yarısında, trader'lar sürekli olarak bitcoin ve ether alım opsiyonlarını mevcut piyasa oranının çok üzerinde fiyatlarla satarak spot piyasadaki varlıklarına ek bir getiri elde ettiler. Algoritmik ticaret firması Wintermute'a göre, trader’lar şimdi de süresi mayıs ayı sonunda dolacak 80.000 dolarlık BTC alım opsiyonlarını satıyorlar. Bitcoin şu anda 58.000 dolar civarında işlem görüyor.


Bitcoin mayıs ayını 80.000 doların altında bitirirse, satıcılar aldıkları primin tamamını alacaklar. Ancak, fiyatın 80.000 doların üzerine çıkması durumunda zarar edecekler.


Bitcoin opsiyonları satmaya yönelik artan talep, önde gelen kripto opsiyon borsası Deribit'in önümüzdeki 30 gün boyunca beklenen fiyat dalgalanmasının opsiyon bazlı bir ölçüsü olan zımni volatilite endeksindeki (DVOL) kaymada açıkça görülebiliyor.Grafik platformu TradingView’a göre DVOL, 10 gün içinde yıllık bazda %72'den %59'a düştü. Ether (ETH) DVOL ise geçen hafta %80'den %60'a geriledi, ancak bu hafta %80 seviyesine yeniden döndü.


Singapur merkezli QCP Capital da geçen hafta BTC alım opsiyonlarının yoğun bir şekilde satıldığını bildirdi.


QCP geçen haftaki piyasa notunda, "Bu, spot fiyatın dar bir aralıkta sıkışıp kalmasının ve temel getirilerin azalmasının bir sonucu. Birçok müşterinin opsiyon satış stratejilerine geri döndüğünü görüyoruz" ifadelerini kullandı.


Çarşamba günü 56.600 dolara kadar düşen bitcoin, spot borsada işlem gören fonlara olan talebin azalması ve yeniden canlanan dolar endeksi de dahil olmak üzere çeşitli faktörler sebebiyle dört haftadır içerisinde bulunduğu 60.000 ila 70.000 dolar arasındaki konsolidasyondan çıktı.


Cash-and-carry getirileri dibe vurdu

Cash-and-carry arbitrajı, vadeli piyasada, spot malların vadeli işlem sözleşmesinden elde edilen karla alınıp satıldığı işlem türüdür. Kısaca, yatırımcıların fiyat hareketlerindeki tutarsızlıkları önceden fark etmelerine yardımcı olan bir stratejidir.


Ancak, vadeli işlem primlerinin özellikle son haftalarda keskin bir şekilde düşmesiyle birlikte stratejinin ilk çeyrekteki cazibesini koruyamadığını söyleyebiliriz. 


Binance, OKX ve Deribit'te listelenen bitcoin vadeli işlemlerindeki yıllık üç aylık vadeli işlem primi, mart ayı sonunda kaydedilen %28'den önemli ölçüde düşerek neredeyse %5'e geriledi. Chicago Ticaret Borsası'nda listelenen düzenlenmiş vadeli sözleşmelerinin primlerinde de benzer bir düşüş görüldü.


Başka bir deyişle, piyasadan bağımsız olarak adlandırılan bahisler artık çok daha güvenli olan ABD Hazine tahvillerinden pek de yüksek bir getiri sunmuyor. Bu yazının yazıldığı an itibarıyla risksiz faiz oranı olarak adlandırılan 10 yıllık tahvilin getirisi %4,61.


Daha Fazla Oku

    bitcoin vadeli işlemleropsiyoncash-and-carry

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Türkiye Pazarını Hedefleyen Kripto Hizmet Sağlayıcılar İçin Kritik Viraj

19 Haziran 2024 13:36

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk