Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin Bu Yıl Yüzde 100 Oranında Arttı ve Sebebi Yalnızca ETF’ler Değil

Çoğu gözlemci bitcoin'in son zamanlardaki güçlenişini spot ETF onayı beklentisine yorarken, bazı analistler kriptonun yükselişine farklı açıklamalar sunuyor.

25 Ekim 2023 18:43

Güncellenme: 25 Ekim 2023 18:50

Bitcoin (BTC), geçtiğimiz haftalarda tamamen yalan olduğu ortaya çıkan iki spot ETF haberiyle inanılmaz bir ralli yaşadı. Haberlerin asılsız olduğu anlaşıldıktan sonra bile fiyatların zar zor geri çekilmesi, belki de yükselişi tetikleyen şeyin ETF beklentisi olmadığını gösteriyor.


Haftalarca yaklaşık 27,000-28,000 dolar gibi çok dar bir aralıkta seyreden bitcoin, on gün önce bir medya kuruluşunun BlackRock'un spot ETF başvurusunun ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından onaylandığını tweetlemesinin ardından 30,000 doların üzerine çıktı. Birkaç dakika içinde tweet'in hatalı olduğu anlaşıldı ve bitcoin, kazançlarının tamamı olmasa da bir kısmını hızla kaybetti.


Bu haftanın başında ise bazı gözlemciler BlackRock’ın spot bitcoin ETF’sine ait ticker’ın (IBTC) DTCC web sitesinde yer aldığını fark etti. Piyasa katılımcıları da bu gelişmeyi SEC onayının yaklaştığı yönünde yorumladı. Short pozisyonları ve trader’ları hazırlıksız yakalayan yükseliş sinyali, pazartesi sabahı fiyatın 35,000 dolara fırlamasına sebep oldu.


Ancak ertesi gün IBTC ticker’ının aylardır sitede yer aldığı ve bunun herhangi bir şekilde spot bitcoin ETF onayını kanıtlamadığı ortaya çıktı.


Bununla birlikte kripto para biriminin fiyatı 35,000 dolara oldukça yakın seyrediyor. Şu anki 34,700 dolarlık seviye, bitcoin’in son 10 günde yüzde 30, son bir yılda ise yüzde 100 arttığını gösteriyor.


Sebep ETF’ler değilse ne?

Bazı analistler, hükümet harcamalarına bağlı olarak artan borç seviyelerine, sallantılı hisse senedi ve tahvil piyasalarına dikkat çekerek bitcoin’in güvenli bir liman rolünde talep gördüğünü savunuyor.


Capriole Investments'ın kurucusu Charles Edwards, “Şu anda dünyanın en büyük varlık yöneticileri, fiat para birimlerinin devalüe edilmesi, uluslararası gerilimlerin artması ve savaşın büyümesi gibi faktörler arasında bitcoin'i ‘kaliteye kaçış’ olarak lanse ediyor” dedi. “İnsan daha ne ister?”


Hedge fon devi Paul Tudor Jones, altın ve BTC'den cazip yatırım seçenekleri olarak bahsediyor ve yapılan açıklamaya göre, jeopolitik risk ve “savunulacak bir yanı olmayan” ABD borç seviyeleri, hisse senedi sahibi olmayı zorlaştırıyor.


Gelenekselleşmiş 60 hisse senedi yüzde 40 tahvil portföyü en kötü dönemlerinden birini yaşarken K33 Research ve CoinShares, BTC gibi bağımsız bir varlığın portföy çeşitlendirmek için güçlü bir rakip olabileceğini savunuyor.


ABD ve Çin'de yaşanan bankacılık sıkıntıları

Bitcoin, mart ayında ABD’de yaşanan bankacılık krizi sırasında 20,000 dolardan yaklaşık 28,000 dolara sıçramıştı.


İsviçre merkezli yatırım yöneticisi 21Shares, geçen hafta yayımladığı raporda, Çin'in gölge bankacılık sistemindeki son krizin benzer şekilde bitcoin yükselişine katkıda bulunmuş olabileceğini belirtti.


Raporda, Çinli emlak devleri Evergrande ve Sunac'ın iflasının ardından Çin Halk Bankası'nın (PBOC) bankacılık sistemindeki likiditeyi desteklemek için kredi verme imkanlarında sorunlar yaşandığı bildirildi.


Bununla birlikte, uzun vadeli tahvil getirileri yüzde 5'e yaklaşırken bazı bankalar tahvillerde büyük zararlar kaydediyor ve bu da ABD bankacılık sisteminin sağlığına ilişkin endişeleri körüklüyor.


Nitekim, Bank of America (BAC) 3. çeyrekte vadeye kadar elde tutulan (HTM) portföyünde 131 milyar dolarlık zarar oluştuğunu bildirdi. BAC'nin hisse fiyatını yılın başından bu yana yüzde 24 düşürmesi de büyük dikkat çekti.


21Shares analistleri, “Bankacılık krizleri insanları bitcoin'e başvurmaya sevk etti. Böylece kriptonun makroekonomik sorunlarda ve gelişen jeopolitik manzarada ‘güvenli liman’ statüsü daha da güçlendi” yazdı.


Spot BTC ETF'si hâlâ önemli bir katalizör olabilir

Galaxy Digital'in araştırma başkanı Alex Thorn'a göre, “Pek çok piyasa katılımcısı, ansız rallide iyi konumlanamadı.”


Thorn, haftanın başında yaptığı bir açıklamada, bu haftaki artışların opsiyon satıcılarını ofsayta düşürdüğünü belirtti.Glassnode verilerine göre, bitcoin arzının neredeyse yüzde 70’i bir yıldır hiç değişmedi.


Daha Fazla Oku

    Bitcoinspot etfpiyasabankacılıkbtc

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Krisztian Sandor

Krisztian Sandor NYU'dan ekonomi derecesiyle mezun oldu ve Fulbright bursuyla ekonomi gazeteciliği eğitimi aldı. Reuters ve Forbes'da çalıştı.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yield Farming: Nedir ve Nasıl İşler?

30 Kasım 2023 20:29

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk